Мактабгача таълим ва мактаб таълими вазирлиги: Тошкент вилоятидаги боғчаларда соғайган болалар оилалари бағрига қайтди
Тошкент вилоятидаги бир нечта мактабгача таълим муассасаларида болалар саломатлиги билан боғлиқ нохуш ҳолат юз берган эди. Вазирлик маълумотига кўра, барча болалар соғайган ва уларнинг саломатлигига хавф йўқлиги тасдиқланган.
Айтилишича, даволаш жараёнлари шифокорлар назоратида самарали ташкил этилган ва болалар ўз оилалари бағрига қайтарилган.
Ҳолатни бартараф этиш ишлари Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда Санитария-эпидемиологик осойишталик қўмитаси билан ҳамкорликда амалга оширилган. Воқеа тафсилотлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар томонидан ўрганилмоқда.
2-октябрдан бошлаб барча мактабгача таълим муассасалари ўз фаолиятини одатий тартибда давом эттириши маълум қилинди.
Шу билан бирга, айрим боғчаларда умумий овқатланиш хизматлари хусусий корхоналар томонидан аутсорсинг асосида йўлга қўйилгани ва санитария талабларига қатъий риоя этилиши шартлиги таъкидланди.
Вазирликка кўра, хизматлар сифати устидан назорат кучайтирилади. Бу жараёнга ота-оналар, экспертлар ва журналистлардан иборат жамоатчилик комиссияси ҳам жалб қилиниб, уларнинг хулосалари жамоатчиликка етказиб борилади.
Маълумотда қайд этилишича, бундай ҳолатларнинг олдини олиш учун тизимли чоралар кўрилмоқда.
Хориждаги ўзбекларнинг имижга таъсири қандай?
Чет элдаги ўзбекистонликларнинг хатти-ҳаракатлари мамлакатимиз имижига тўғридан-тўғри таъсир қилади. Шунинг учун ҳар бир фуқаро қоидаларга амал қилиши ва ҳуқуқий билимга эга бўлиши жуда муҳим.