Оловиддин Хўжамбердиев Республика бахшичилик санъати марказига Бош директор бўлди
Республика бахшичилик санъати марказига Маданият вазирлигининг буйруғига асосан Оловиддин Хўжамбердиев бош директор этиб тайинланди.
🔹 Марказ 2019 йил 14 майдаги Президент қарори (ПҚ-4320) билан ташкил этилган бўлиб, бахшичилик санъатини асраб-авайлаш ва ривожлантиришни мақсад қилади.
🔹 Тақдимот маросимида Маданият вазирининг биринчи ўринбосари Авазхон Тожихонов иштирок этиб, янги раҳбарни жамоага таништирди ҳамда ундан янгича ташаббуслар ва амалий ислоҳотлар кутилаётганини таъкидлади.
🔹 Маълумот учун: Оловиддин Хўжамбердиев бугунгача Маданият вазирлиги тизимида Халқ ижодиёти бўлим бошлиғи, Тамарахоним музейи раҳбари сифатида ишлаган. Шунингдек, у кино ва концерт соҳасида йирик лойиҳаларни амалга оширган таниқли продюсер сифатида ҳам маълум.
Бир иш кунида тайёрланиши керак бўлган ID карта нега икки кун куттирмоқда?
Таҳририятимизга паспорт олиш жараёнида муаммога дуч келган фуқародан мурожаат келиб тушди.
Унинг сўзларига кўра, муддати тугаган ID картасини янгилаш мақсадида Тошкент шаҳар Сергели тумани ИИО ФМ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимига мурожаат қилган. Бўлим ходими ҳужжатни бир иш кунида олиш мумкинлигини маълум қилган. Бироқ эртаси куни байрам муносабати билан дам олиш экани айтилгани сабабли, фуқарога ID картани фақат “индинга келиб олиш мумкин” деган жавоб берилган.
Фуқаро қонуний савол қўймоқда: агар ҳужжат расман бир иш кунида тайёрланиши лозим бўлса, нима учун уни шу куниёқ эмас, балки икки кундан кейин олиши керак? Ахир, ходимнинг ўзи ҳам ҳужжат бир иш кунида тайёрланишини айтган-ку.
“Бир иш куни” тушунчаси ўзи аниқ қай тарзда белгиланган? Бу 7–8 соатлик иш вақти демакми ёки 21 соатгача тушуниладими? Агар қоида ва амалиёт орасида зиддият бўлса, нега бунда фуқаро сарсон бўлиши лозим?
🤷‍♂4👍2
Меҳнат кодексининг 187-моддасига кўра, байрам кунлари арафасида ҳар кунлик ишнинг давомийлиги барча ходимлар учун камида 1 соатга қисқартирилади.