Марафон давомида аҳолининг барча қатламлари маҳаллий ва хорижий шифокорлар иштирокида тиббий кўрикдан ўтказилади. Текширув натижалари ягона электрон база — DMED дастурига киритилиб, аҳоли саломатлигини доимий кузатиш имконини беради.
Рақобат қўмитаси янги уй харид қилмоқчи бўлган фуқароларга мурожаат билан чиқди
2025 йилнинг январь–август ойларида Рақобат қўмитасига кўп қаватли уй-жойларнинг қурилиши ва харидлари бўйича 1000 га яқин мурожаат келиб тушган.
Аҳоли асосан қурилиш ташкилотлари билан тузилган шартнома шартларининг бузилиши, уй-жойларни ўз вақтида топширмаслик, рекламада кўрсатилган лойиҳаларга амал қилмаслик ва шартномада белгиланган талабларни бажармаслик каби ҳолатлардан шикоят қилган.
Шунингдек, айрим қурилиш корхоналари шартномаларга қонунчиликка зид бандлар киритаётгани аниқланган. Хусусан, “истеъмолчи шартномани бекор қилса, тўланган маблағнинг ёки шартнома қийматининг 10 фоизи миқдорида жарима ушлаб қолинади” деган қоидалар кўплаб шартномаларда учрамоқда.
Шу муносабат билан Рақобат қўмитаси фуқароларни янги уй-жой харид қилишда шартнома шартларини диққат билан ўрганишга чақирди. Ҳуқуқий билим етарли бўлмаса, малакали юрист ёки адвокат хизматидан фойдаланиш тавсия этилди.
📢 O‘qishga kira olmadingmi?
💥Sizda yana bir imkoniyat bor – bu qo‘shimcha qabul!
📅 25-sentyabrdan 3-oktabrgacha (shu kuni ham) Buxoro davlat texnika universitetida vakant (bo‘sh) bakalavriat o‘rinlariga qo‘shimcha qabul boshlandi!
🟢 Kimlar ishtirok etishi mumkin?
2025-yilgi test sinovlarida 56,7 ball va undan yuqori natija olgan, ammo talabalikka tavsiya etilmagan barcha abituriyentlar, shu jumladan 2-bosqichda tanlov qilmaganlar uchun ham bu – ajoyib imkoniyat!
💻 Ro‘yxatdan o‘tish my.uzbmb.uz sayti orqali faqat onlayn amalga oshiriladi.
Bakalavriat bo'sh (vakant) o'rinlar bu yerda👉 https://surl.li/brfhsg
🔥 Orzuni ortda qoldirma. Hayotingni o‘zgartiradigan qadam aynan shu bo‘lishi mumkin!
📍 Buxoro davlat texnika universiteti – kelajagingni biz bilan qur!
Охирги 9 соат давомида Ер кучли магнит бўрони таъсирида қолмоқда
🔴 6–7 балл даражадаги бу жараён G3 тоифасига тенг кучли магнит бўрони ҳисобланади.
📌 Бундай вазиятда қуйидагиларга эътибор беринг:
Электр таъминотида қисқа муддатли узилишлар бўлиши мумкин;
Ҳимоя тизимлари нотўғри ишга тушиши хавфи мавжуд;
Сунъий йўлдошлар ва космик аппаратлар фаолиятига таъсир кўрсатиши эҳтимоли юқори;
Навигация тизимлари (GPS ва бошқа сунъий йўлдош хизматлари)да узилишлар кузатилиши мумкин;
Юқори частотали радиосигналларда муаммолар бўлиши мумкин.
⚠️ Магнит бўронлари одамларнинг саломатлигига ҳам таъсир қилиши мумкин. Юрак-қон томир касалликлари, босим ўзгариши ёки бош оғриғидан шикоят қиладиган инсонларга ҳушёр бўлиш тавсия этилади.
🔥 Диққатда бўлинг ва саломатлигингизни асранг!