Ҳолат юзасидан масъуллардан расмий муносабат кутамиз.
Ўзбекистонда электр энергияси нархи пасайиши кутилмоқда
Ўзатом агентлиги директори Азим Ахмедхўжаев Spot’нинг АЭС қурилиши электр энергияси арзонлашишига олиб келадими, деган саволига нархлар “шубҳасиз пасаяди”, дея жавоб берди.
1👍10👎3🤔2🔥1😢1
Ҳокимият рестобар эмас, интизом маскани бўлиши керак!
Сўнгги кунларда интернетда тарқалган видео кўпчиликда турли мазмунда савол уйғотди. Dili.me номли блогер Тошкент шаҳар ҳокимлиги биносига бориб, у ерда ишлайдиган опасини табриклаган.
Бир қарашда оддий табрикдек кўринган бу ҳолат ортида мутлақо бошқача манзара кўринади. Чунки блогер табрик чоғида опаси учун турли хизматлар кўрсатган туризм компаниясини ҳам реклама қилган.
Ҳокимлик ахборот хизмати раҳбари Гулноза Қосимованинг Effect.uz’га маълум қилишича, ҳокимият ходимлари блогернинг бундай режаси ҳақида олдиндан хабардор қилинмаган.
Воқеадан сўнг блогернинг опаси билан тушунтириш суҳбати ўтказилган, шунингдек, ҳокимликни қўриқлаётган ходимларга ҳам қўшимча кўрсатмалар берилган.
Фермер мажлисга боришга мажбурми?
Бизда селектор, ZOOM, семинар — йиғилишлар жуда кўп. Гоҳ эрталаб, гоҳ кечаси, ҳатто дам олиш куни ҳам чақириш одатга айланган.
Амалда эса фермерлар кўпинча мажбуран йиғилишга олиб келинади. Ҳатто баъзан ички ишлар ходимлари уйига бориб, ҳокимнинг топшириғи билан мажлисга олиб чиқади.
❗️Фермер “бормайман” деса, “ходимнинг қонуний талабига бўйсунмади” деб 5–15 суткага қамалиши ҳам мумкин.
👉 Савол туғилади:
Қонуний бўлмаган йиғилишга боришни талаб қилишнинг ўзи қонунийми?
Шуни рад этгани учун фермерни жазолаш тўғрими?
📌 Хулоса:
Фермер — мустақил. Уни мажлисга мажбурлаш қонунга зид. Агар мажлисга чақириш “қонуний талаб” сифатида талқин қилинса, бу фермернинг ҳуқуқларини очиқдан-очиқ бузишдир.
Суратнинг постга алоқаси йўқ.