“Бу жирканч ҳужум БМТ Бош Ассамблеяси ҳафталиги якунланиши арафасида содир бўлди ва Россия ўзининг ҳақиқий позициясини айнан шундай намоён этмоқда”,— деди Владимир Зеленский.
“Келдинг, ишладинг, кетдинг.” — ЛДПР мигрантларга пенсия тайинлаш тартибини бекор қилиш ташаббуси билан чиқди
Россия Давлат Думасидаги ЛДПР фракцияси 28 сентябрь куни мигрантлар ва фуқаролиги йўқ шахсларга ижтимоий пенсия тайинлашни бекор қилишни назарда тутувчи қонун лойиҳасини муҳокамага тақдим этди.
Фракция вакиллари таъкидлашича, лойиҳанинг асосий мақсади пенсия тизимини ортиқча мажбуриятлардан ҳимоя қилиш ва давлат бюджети харажатларини қисқартиришдан иборат. Уларнинг фикрича, кўпгина мигрантлар Россия ижтимоий фондига суғурта тўловларини амалга оширмаган ҳолда пенсия олиш ҳуқуқини қўлга киритмоқда. Бу эса маҳаллий фуқаролар манфаатларига зид ҳолат сифатида баҳоланмоқда.
Партия раҳбари Леонид Слуцкийнинг таъкидлашича, мамлакат ҳозирги пайтда махсус ҳарбий операция, ижтимоий ва демографик қийинчиликлар сабаб катта молиявий босимни ҳис қилмоқда.
— дея таъкидлади у.
Слуцкийнинг қўшимча қилишича, Россия миграция сиёсатида асосий қоида шундай бўлиши керак: “Келдинг, ишладинг, кетдинг.”
“Шундай вазиятда давлатнинг чет элликларга пенсия ажратиши тўғри эмас, чунки бизнинг ўз пенсионерларимиз жуда кам маблағ билан кун кечирмоқда”,
“Дарахтлар реестри” ишга тушди
“Замин” фонди томонидан “Дарахтлар реестри” лойиҳаси доирасида пойтахтдаги 400 мингдан ортиқ дарахт яшил майдонлар тўғрисидаги тўлиқ маълумотларни ўз ичига олган green.tashkent.uz онлайн платформаси электрон маълумотлар базасига киритилди.
Дарахтлар рақамлаштирилгандан сўнг, улар нави, ҳолати, ёши ва бошқа хусусиятлари бўйича дендролог мутахассислар томонидан текширилади.