Очиқ танловлар учун тест саволлари эълон қилинди
Давлат хизматчилари билимини синовдан ўтказиш модулидаги тест саволлари эндиликда вакансиялар порталида тўлиқ очиқ эълон қилинди. Бу ҳақда Бошқарув самарадорлиги агентлиги ахборот хизмати маълум қилди.
Саволлар қуйидаги йўналишларни қамраб олади:
⏺ давлат тили;
⏺ миллий қонунчилик;
⏺ ахборот-коммуникация технологиялари;
⏺ мантиқ.
Олий Мажлис Сенатининг ялпи мажлисида вояга етмаганлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш доирасида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда моддама-модда кўриб чиқилмоқда.
Қонун лойиҳасида қуйидагилар назарда тутилган:
болалар тасвири туширилган порнографик маҳсулотни сақлаш учун жавобгарлик жорий этиш;
вояга етмаганларни жинсий зўравонликдан, шу жумладан интернет орқали ҳимоя қилиш нормаларини аниқлаштириш;
болаларга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар учун жавобгарликни кучайтириш мақсадида Жиноят ва Маъмурий жавобгарлик кодексларига ўзгартишлар киритиш;
Жиноят-процессуал кодексига вояга етмаган гувоҳ ва жабрланувчиларни сўроқ қилиш тартибини ҳамда уларнинг қонуний вакиллари иштирокини белгиловчи қўшимчалар киритиш.
Шунингдек, вояга етмаганларни сўроқ қилиш давомийлиги бир кун ичида чекланиши назарда тутилмоқда. Бу эса болаларга психологик юкламани минималлаштиришга хизмат қилади.
“Бу жирканч ҳужум БМТ Бош Ассамблеяси ҳафталиги якунланиши арафасида содир бўлди ва Россия ўзининг ҳақиқий позициясини айнан шундай намоён этмоқда”,— деди Владимир Зеленский.