Бўстонлиқда хотин-қизлар учун туризмга оид ўқув-семинар ўтказилмоқда
2025-йил 24-26 сентябрь кунлари Туризм қўмитаси вакиллари Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманида “Миграциядан қайтган хотин-қизларнинг иқтисодий реинтеграциясини таъминлаш ва уларни мамлакатимиздаги туризм соҳасига самарали жалб қилиш”га қаратилган ўқув-семинарда иштирок этмоқда.
Ўқув-семинарнинг асосий мақсади – хориждан қайтган хотин-қизларни маҳаллий туризм соҳасига жалб этиш, уларнинг иқтисодий мустақilligини таъминлаш ва жамиятга интеграциялашувига кўмаклашишдан иборат.
Маълумот ўрнида, семинар давомида иштирокчилар Бўстонлиқ туманидаги йирик туризм объектлари ва оилавий меҳмон уйлари фаолияти билан яқиндан танишади.
Шунингдек, амалий машғулотлар ва тажриба алмашиш асосида туризм хизматлари бўйича муҳим билим ва кўникмаларни эгаллаш имконига эга бўладилар.
Ерга хавфли астероид яқинлашмоқда, мутахассислар эса уни портлатмоқчи.
Мутахассислар 2024 YR4 астероидини портлатиб юборишни таклиф қилди. Унинг катталиги 40–90 метр. Шу сабабли расмий хавфли тоифага кирмайди.
Аммо муаммо шунда: агар у Ойга урилса, юзлаб бўлаклар космосга учиб кетади.
Уларнинг бир қисми бир неча кун ичида Ер атрофидаги фазога етиб келиши мумкин. Бу эса сунъий йўлдошлар ва орбитал станциялар учун минг баробар катта хавф туғдиради.
Астероид 2024 йил 27 декабрда топилган. Ўша пайтда у Ердан 829 минг километр узоқда ўтиб кетган.
Энг катта хавотир эса 2032-йилда. Олимлар уни диққат билан кузатиб турибди ва керак бўлса, махсус миссия орқали портлатишни режалаштирмоқда.
“Айбдорлар қатъий жазоланиши шарт” – Болалар омбудсмани боғча болалари заҳарланиши юзасидан изоҳ берди
Тошкент вилояти боғчаларида болаларнинг оммавий заҳарланиши ҳолати юзасидан дастлабки ўрганишлар натижасида овқатлантиришда хавфсизлик талаблари ва стандартлар бузилгани, етарли назорат йўқлиги аниқланди. Болалар омбудсмани айбдор шахсларга қонун доирасида қатъий жавобгарлик чоралари кўрилиши зарурлигини таъкидлади.
Шу билан бирга, МТТ аутсорсерлари фаолиятининг шаффофлиги ва шартномалар тузишда коррупциявий хавфларни бартараф этиш, болалар овқатланишини доимий мониторинг қилиш ва сифат назоратини кучайтириш муҳим эканлиги қайд этилди.
Охирги маълумотларга кўра, Тошкент вилоятида 694 нафар бола шифохонада даволанмоқда, улардан 13 нафари ўртача оғир аҳволда. Умумий заҳарланиш ҳолатлари жами етти ҳудудда қайд этилган, айни пайтда жиноят иши қўзғатилган ва масъул шахсларни аниқлаш ҳамда жазолаш ишлари олиб борилмоқда.