Тошкент вилоятидаги заҳарланиш ҳолати бўйича расмий баёнот: 694 бола шифохонада, 13 нафари оғир аҳволда
Соғлиқни сақлаш вазирлиги Тошкент вилоятидаги бир қатор давлат боғчаларида болалар заҳарланиши билан боғлиқ ҳолат юзасидан ахборот берди.
Маълумотга кўра, жами 1922 нафар, шу жумладан бемор болалар билан мулоқотда бўлганлар ҳам тиббий кўрикдан ўтказилди. Уларнинг 959 нафарида ҳеч қандай клиник белгилар кузатилмагани учун уйларига жавоб берилган. Кейинчалик яна 269 нафар бола соғайиб, уйга қайтарилди.
Ҳозирги кунда вилоятдаги шифохоналарда 694 нафар бола даволанмоқда, улардан 13 нафарининг аҳволи ўртача оғирлиги таъкидланди. Бугун яна 421 нафар болага аҳволи яхшилангани сабабли шифохонадан чиқариш режалаштирилган.
Даволаш жараёнларига Тошкент шаҳридаги 17 та ихтисослаштирилган муассасадан 100 дан ортиқ профессор ва мутахассислар жалб қилинган. Улар замонавий стандартлар асосида тиббий ёрдам кўрсатмоқда.
Вазирлик қошидаги штаб хулосасига кўра, бемор болаларга “ўткир гастроэнтерит” ташхиси қўйилган. Бу касаллик оғир ёки ҳаёт учун хавфли ҳисобланмайди ва асоратсиз ўтиб кетиши қайд этилган.
Ҳозирда эпидемиологик суриштирув ва лаборатория текширувлари давом этмоқда. Вазирлик барча болаларнинг соғлиги давлат назоратида эканини ва вазият барқарорлашиб бораётганини маълум қилди.
👍26😢4👎1
Кореяда халқаро мусобақа — Ўзбекистон ҳарбийлари яна биринчӣ ўринда!
21–26 сентябр кунлари Корея Республикасида илмий-жанговар тайёргарлик мусобақаси бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ҳарбийлари тоғолди, ўрмон ва шаҳар шароитидаги 12 босқичли жанговар синовларда қатнашиб, барча босқичларни муваффақиятли якунлади.
Шартли душман қўмондонлик пунктини 21 дақиқада қўлга олишди — бу янги рекорд!
Мудофаада эса душманни 25 дақиқада яксон қилишди — бу ҳам рекорд кўрсаткич!
Учинчи даражали сержант Бекзод Нодиров «Энг яхши ўқчи» номинациясида ғолиб бўлди.
Шу тариқа Ўзбекистон Мудофаа вазирлиги жамоаси учинчи бор ўтказилган халқаро мусобақада кетма-кет биринчӣ ўринда ғолиб бўлишди.
Самарқандда фуқароларни Мексика орқали АҚШга ноқонуний юборишга уриниш фош этилди
Самарқанд шаҳридаги сайёҳлик фирмаси раҳбари 3 нафар фуқарони ишончига кириб, уларни Мексика орқали Америка Қўшма Штатларига ноқонуний юбориш эвазига ҳар биридан 32 минг АҚШ долларидан, жами 96 минг доллар талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у олдиндан 15 минг доллар олган пайтида қўлга олинди.
Ҳозирда ушбу шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 25, 168-моддаси 4-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Сурхондарёда Damas носозлиги сабаб бир неча пиёдани уриб кетди
Сурхондарё вилояти Шўрчи туманида 22 сентябрь куни Damas автомашинаси носозлиги оқибатида қарама-қарши йўлга чиқиб кетиб, пиёдалар ўтиш жойидан ўтаётган 3 нафар пиёдани уриб юборди. Ҳодиса соат 14:00 ларда “Наврўз” маҳалласи ҳудудидаги 4K 592 автомашина йўлининг 2-километрида содир бўлди.
1998-йилда туғилган ҳайдовчи Damasни бошқариб кетар экан, рул бошқарув қурилмасида носозлик юзага келган. Пиёдалар тан жароҳатлари билан туман тиббиёт бирлашмасига етказилди.
Ҳозирда Шўрчи тумани ИИБ томонидан ҳодиса сабабларини аниқлаш мақсадида судга оид тиббий ва техник экспертизалар тайинланиб, терговга қадар суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Видеони кўнгли бўшлар ва ҳомиладор аёллар кўрмаслиги тавсия этилади.