Ўзбекистон ҳарбийлари Кореядаги халқаро мусобақада учинчи бор мутлақ ғолиб бўлди
Жорий йил 21–26 сентябрь кунлари Корея Республикаси Конгвандо провинцияси Инже шаҳрида Қуруқлик қўшинлари Илмийлаштирилган машғулот марказида Халқаро илмий-жанговар тайёргарлик мусобақаси ўтказилди.
Унда Корея, Ўзбекистон, АҚШ, Янги Зеландия, Камбоджа давлатлари ҳамда НАТО қўшма гуруҳидан жами 16 та жамоа ва 500 га яқин ҳарбий хизматчи иштирок этди.
Беллашувда ҳарбийларимиз шартли душманнинг захира ва асосий қўмондонлик пунктини 21 дақиқада, мудофаада туриб уни яксон этишни эса 25 дақиқада амалга ошириб, рекорд натижалар қайд этди.
Шунингдек, сержант Бекзод Нодиров “Энг яхши ўқчи” номинацияси ғолиби бўлди.
Натижада Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги жамоаси учинчи маротаба ушбу нуфузли мусобақада мутлақ ғолиб бўлди.
Эртага, 27 сентябрь куни Тошкент халқаро аэропортида ғолиб ҳарбийларимизни тантанали кутиб олиш маросими бўлиб ўтади.
Андижонда Nexia-2 мактаб ўқувчисини уриб юборди
Андижон вилояти Йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси хабарига кўра, 25 сентябрь куни соат 15:35 да Андижон шаҳрида йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлди.
Маълумотларга кўра, 1993 йилда туғилган ҳайдовчи Nexia-2 русумли автомашинасида “Боғишамол” МФЙ ҳудудидан ўтадиган A-373 халқаро автомобиль йўлида ҳаракатланиб, тартибга солинмаган пиёдалар йўлакчасидан йўлни кесиб ўтаётган, 2015 йилда туғилган мактаб ўқувчисини уриб юборган.
Ҳодиса натижасида ўқувчи енгил тан жароҳати олиб, шифохонага мурожаат этган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан масъул идоралар томонидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.
Ўзбек санъатининг фидойиси Шерқўзи Ғозиев 75 ёшида вафот этди
Ўзбек санъатининг фидойиси, машҳур актёр ва ҳажв устаси Шерқўзи Ғозиев 75 ёшида оламдан ўтди.
1950 йилда Фарғонада туғилган санъаткор ёшлигидан саҳнага меҳр қўйиб, “Алиш ва Валиш” дуэти орқали томошабинлар қалбини забт этган. У Ёш томошабинлар театрида, “Телеминатюралар театри” ва филармонияда фаолият юритиб, саҳнага қувонч ва кулгу олиб кирган.
1990 йилда ҳиндлар билан суратга олинган “Чангалозор қироли” фильмида иштирок этган. Кейинчалик “Шерхон” студиясини очиб, бир қанча фильмлар яратиб, ўзбек киноси ривожига ҳам ҳисса қўшган.
Шерқўзи Ғозиев наfaqat актёр, балки халқни кулдирган, ўйлантирган ва кўнгилларга қувонч улашган санъаткор сифатида ёдда қолади.
Супер-контракт бекор қилинмади, арзонлаштирилди
Сўнгги кунларда тарқалган “супер-контракт тўлиқ бекор қилинди” деган хабарлар ҳақиқатга тўғри келмайди. Янгича қарор эскисини бекор қилгани билан, “супер-контракт” ўрнига абитуриентлар учун табақалаштирилган контракт жорий этилди.
Янги тизимга кўра, абитуриентнинг ўтиш балидан қанча кам йиғганига қараб тўлов миқдори белгиланади: