❗️Тошкент вилоятида заҳарланган 109 нафар бола шифокорлар назоратида
Мактабгача ва мактаб таълими вазири ҳамда масъул мутасаддилар Қуйи Чирчиқ, Оққўрғон, Пискент ва Бўка туманларида содир бўлган оммавий заҳарланиш ҳолатларини ўрганиш учун Тошкент вилоятига ташриф буюрди.
Ҳозирда Қуйи Чирчиқ туманида 12 нафар, Оққўрғон туманида 97 нафар бола шифокорлар назоратида. Улар барчасининг аҳволи барқарор.
Эҳтиёт чораси сифатида Пискент ва Бўка туманларида ҳам болалар кўрикдан ўтказилмоқда.
Вазирликка кўра, ҳолат тегишли ташкилотлар назоратида, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
⚽️ Фабио Каннаваро Ўзбекистон терма жамоаси бош мураббийи бўлиши мумкин
Сўнгги маълумотларга кўра, Ўзбекистон футбол ассоциацияси собиқ жаҳон чемпиони ва олтин тўп соҳиби Фабио Каннаваро билан дастлабки музокаралар ўтказган. Ҳозирча расмий тасдиқ берилмаган, аммо хабар кенг муҳокамаларга сабаб бўлди.
Каннаваро футболчиликдан сўнг Хитой ва Саудия клубларини, шунингдек, Хитой терма жамоасини қисқа муддат бошқарган. Европада эса “Беневенто” ва “Удинезе” клубларида мураббийлик қилган. У ёзда Тошкентга ташриф буюриб, футзал Суперкубоги тадбирида иштирок этган эди.
Айни вақтда терма жамоани Тимур Кападзе бошқармоқда. Шу боис Каннаваро билан учрашувлар федерациянинг истиқболга оид қарорлари билан боғлиқ бўлиши мумкин. Унинг халқаро тажрибаси ва нуфузи жамоага туртки бериши кутилмоқда, аммо узоқ муддатли режа учун қанчалик мослиги ва Кападзе масаласи қандай ҳал қилиниши очиқ қолмоқда.
Изоҳларда Каннаваро келса, жамоага қандай фойда келтириши мумкинлигини ёзиб қолдиринг!
❗️Техник жиҳатдан тартибга солиш инспекцияси Божхона қўмитасига огоҳлантириш хати юборди.
Хатда қайд этилишича, Россиядан импорт қилинган “Persil (Color Gel)” кир ювиш гели белгиланган техник талабларга номувофиқ деб топилган. Шу сабабли, мазкур маҳсулотга вақтинча сотувга чиқаришга рухсат берилмаган.
Фуқаролардан бозор ва дўконларда сотилаётган маҳсулотларга эътиборли бўлишлари сўралмоқда.
«The Lancet» — 200 йилдан бери чоп этиб келинаётган, тиббиёт соҳасида дунёдаги энг нуфузли ва ишончли журнал ҳисобланади. Унда эълон қилинган сўнгги мақолада болалар саратони ва қон касалликлари бўйича глобал даражада шошилинч чоралар кўриш зарурлиги қайд этилган.
БМТ ҳисоботларига кўра, бу йўналишдаги ишлар суст кетмоқда. Шу боис, «The Lancet» журнали мақоласида янги ёндашувлар, аниқ мақсадлар ва узоқ муддатли инвестициялар зарурлигига алоҳида урғу берилган.
Мақолада айтилишича, бугунги кунда кам ва ўрта даромадли давлатларда тенгсизлик катта хавф солмоқда: саратонга чалинган болаларнинг 30 фоиздан камроғи омон қолади ва ўроқсимон ҳужайрали анемия билан оғриган гўдакларнинг ярми 5 ёшга етмасдан вафот этади.
Тошкент вилоятида 109 нафар бола овқатдан заҳарланди
Тошкент вилоятининг Қуйи Чирчиқ, Оққўрғон, Пискент ва Бўка туманларидаги боғчаларда болалар овқатдан заҳарланди.
Айни пайтда Қуйи Чирчиқ туманида 12 нафар, Оққўрғон туманида 97 нафар бола шифокорлар назоратида бўлиб, уларнинг саломатлиги барқарор экани маълум қилинди. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги хабар берди.
Қайд этилишича, ҳудудий ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва маҳаллий ҳокимлик масъуллари билан ҳамкорликда боғчаларнинг айни вақтдаги ҳолати, ошхоналардаги шароитлар кўздан кечирилган. Шунингдек, боғча раҳбарлари ҳамда тарбиячилар билан мулоқот қилинган.
Хабарга кўра, юзага келган ҳолат ҳуқуқ-тартибот органлари назоратига олинган ва тергов жараёнлари бошланган.