➖ 2021 ва 2022 йилларда ҳар бири бўйича қиймат 4,1 млрд доллардан ташкил этган.
➖ 2018 йилда – 2,9 млрд доллар,
➖ 2019 йилда – 4,9 млрд доллар,
➖ 2020 йилда – 5,8 млрд долларлик олтин сотилган.
🏦 2025 йил 1 сентябр ҳолатига кўра, Ўзбекистоннинг олтин-валюта захиралари қиймати биринчи марта 50,1 млрд долларга етди. Шундан 40 млрд доллардан ортиғи олтин ҳиссасига тўғри келади. Мамлакат захирасида 11,8 млн унсия (334,5 тонна) олтин мавжудлиги қайд этилган.
❌ «Оғриқ мутлақо изсиз кетади»: «NIKA PHARM» нотўғри реклама учун жаримага тортилди
Ўзбекистонда дори воситаларини реклама қилишдаги қонунбузилиш ҳолатлари яна бир бор жамоатчилик эътиборини тортди.
Рақобат қўмитаси томонидан ўтказилган мониторинглар натижасида ижтимоий тармоқларда тарқалган реклама материаллари қонун талабларига зид экани аниқланган.
Масала нимада?
“Forsil – оғриқ мутлақо изсиз кетади” деган шов-шувли реклама кенг тарқалди. Бир қарашда бу оддий рекламадек кўринади, аммо қонунчилик нуқтайи назаридан — бу нотўғри. Чунки «Реклама тўғрисида»ги қонуннинг 34-моддаси аниқ белгилайди:
рецептсиз бериладиган дори воситаларини реклама қилишда унинг таъсири кафолатлангани ҳақидаги маълумот берилиши мумкин эмас.
Ҳолат ортидан қўмитанинг махсус комиссияси иш қўзғатди ва “NIKA FARM” МЧЖга нисбатан молиявий жарима қўллади.
Шу билан бирга, қонунбузилиш ҳолатини зудлик билан бартараф этиш ва келгусида бу каби ҳолатларга йўл қўймаслик ҳақида кўрсатма берилди.
❓ Савол: Нега компаниялар қонун талабларини билган ҳолда ҳам шундай йўл тутади? Реклама орқали тез фойда орттириш истагими ёки назорат механизмларига суянган «ўрганилган беэътиборлик»ми?
Ўйлаймизки, бу қарор фармацевтика соҳасида масъулият ва шаффофликни оширишга сабаб бўлади. Ахир, гап инсонлар саломатлиги ҳақида кетяпти.
Жиззахда 2 ГВт қувватли катта ва 110 МВт қувватли кичик АЭС қурилиши режалаштирилмоқда
Жиззах вилоятида қуввати 2 ГВт бўлган катта атом электр станцияси ва 110 МВт қувватли кичик АЭС қурилиши режалаштирилмоқда. Бу ҳақда 25 сентябрда Москвада бўлиб ўтган Глобал атом форумида Ўзбекистон бош вазири ўринбосари Жамшид Ходжаев маълум қилди.
— деди Ходжаев.
Унинг сўзларига кўра, 2035 йилга бориб 525 гектар майдондаги станция 15 млрд кВт/соатдан ортиқ энергия ишлаб чиқаради.
“Росатом” бош директори Алексей Лихачев Ўзбекистон ҳукумати кичик АЭС майдонига иккита йирик блокни қўшиш қарорини маълум қилди. “Биз Ўзбекистон билан бу борада фаол иш олиб бормоқдамиз”, — деди у.
“Ўзатом” директори Азим Ахмедхаджаев эса кичик ва йирик АЭС лойиҳаларини интеграциялаштириб, атом энергетикаси моделини ривожлантириш режасини маълум қилди. Унинг таъкидлашича, Ўзбекистон кичик модулли реакторлар бўйича пешқадам бўлиб, уларни йирик реакторлар билан интеграциялаб ривожлантириш режалаштирилмоқда.
Ахмедхаджаевнинг қўшимча қилишича, 2025 йил кузда Жиззахдаги кичик АЭС учун котлован қазиш ишлари бошланади. “Бир йил ичида майдонда ер ишлари бошланди ва барча тадқиқотлар якунланди. Президентимиз мартда биринчи бетонни қуйиш вазифасини қўйди”, — деди у.
Унинг сўзларига кўра, рухсатнома ва лицензиялар олиш, лойиҳанинг халқаро хавфсизлик талабларига мувофиқлигини текшириш МАГАТЭ билан параллел равишда олиб борилмоқда.
“Бизнинг Росатом билан ҳамкорликдаги лойиҳамиз мамлакат тарихидаги илк АЭС бўлиб, ўзига хос хусусиятларга эга. Жиззахдаги ягона майдончада ҳар бири 1000 МВт қувватга эга иккита йирик реактор ва ҳар бири 55 МВт қувватли иккита кичик реактор қурилади. Бу комбинация 2,1 ГВт асосий қувват ва мослашувчан манёвр имкониятларини таъминлайди”,