♻️ «World Cleanup Day»: Ўзбекистонда 55 минг тоннадан ортиқ чиқинди тозаланди
20 сентябрь куни Ўзбекистоннинг барча ҳудудларида «World Cleanup Day» — «Бутунжаҳон тозалик куни» доирасида оммавий плоггинг акцияси ўтказилди.
Тадбир «Ҳаёт учун жой ажратинг» шиори остида Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ҳамда унинг ҳузуридаги Чиқиндиларни бошқариш ва сиркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ташаббуси билан амалга оширилди.
Чиқиндилар муаммоси
Чиқиндиларни бошқариш агентлиги директори Шарифбек Ҳасанов акцияни очиш маросимида шундай деди:
«Чиқиндилар сектори иқлим ўзгариши, биологик хилма-хилликнинг йўқолиши ва атроф-муҳитнинг ифлосланишига сабаб бўлмоқда. Статистик маълумотларга кўра, мамлакатимиз бўйича бир кунда 19–20 минг тонна чиқинди ҳосил бўлади. Улар турли хил металлар, шиша идишлар, қоғоз, пластик ҳамда озиқ-овқат маҳсулотлари қолдиқларидан иборат. Биргина 2024 йилда республикада йиғилган жами 14 миллион тонна чиқиндиларнинг фақат 5,2 фоизи қайта ишланган».
Якуний мақсад
Ташкилотчиларнинг таъкидлашича, мазкур акция нафақат шаҳар ва қишлоқларни тозалаш, балки аҳолида экологик маданиятни шакллантириш ва чиқиндиларни қайта ишлашга қизиқиш уйғотишга ҳам хизмат қилади. Бу эса мамлакатда сиркуляр иқтисодиёт ривожига олиб келиши кутиляпти.
⚡️Марғилонда аҳолига сотилган арзон уйлар: имтиёзми ёки тузоқ?
Effect.uz'да ёритилган «Марғилон ҳокими халқдан юз ўгирдими?» сарлавҳаси билан тарқалган репортаж катта муҳокамаларга сабаб бўлди.
Видеомурожаатда бир гуруҳ фуқаролар «Турон» маҳалласи, «Янги Фарғона» кўчаси, 93-уй манзилида қурилган 4 та кўп қаватли уйлар нархи оширилгани ва бошқа масалалар юзасидан норозилик билдирган.
Фуқароларнинг айтишича, улар бу масала юзасидан бир неча бор тегишли ташкилотларга мурожаат қилган, аммо қониқарли жавоб ололмаган. Марғилон ҳокимлиги ҳолат юзасидан муносабат билдирди.
“Ҳар гал Самарқандга келганимда, отам билан маънавий мулоқотни ҳис қиламан” — Лола Тиллаева
Лола Каримова (Тиллаева) Самарқандга сафар қилиб, ижтимоий тармоқдаги саҳифасида бу ҳақда фикр билдирди. У ташриф чоғида отаси – Ислом Каримовнинг мамлакат давлатчилиги ва сиёсий ривожланишига қўшган ҳиссасини ёдга олди.
“Ҳар гал бу ерга келганимда, мен отам билан учрашувни бир нечта даврларда, турли вақт кесимларида янада чуқур ҳис қиламан”, — дейди Лола Тиллаева.
Унинг таъкидлашича, хотира орқали аввал аҳамиятсиз туюлган, аммо кейинчалик катта маъно касб этган лаҳзалар намоён бўлади. “Бу гал ҳам худди шундай бўлди – мен яна саволларимга жавоб излаб, отам билан маънавий мулоқот қилдим”, — деб ёзади у.
Лола Тиллаева фикрига кўра, отасининг меросига турлича муносабат бўлиши мумкин, аммо кўпгина ўзбекистонликлар бу масканда ҳис қиладиган туйғулар мамлакатнинг шаклланиш даври ва миллий ўзлиги билан чамбарчас боғлиқ.
“Цивилизациялар чорраҳасида жойлашган Ўзбекистон бугунги давлатга айланган бўлса, бунинг асосий омилларидан бири – Биринчи Президентимиз, менинг отамнинг шахсий ҳиссаси бўлган. Янги мустақил мамлакатнинг тинчликда яшаши ва ривожланиш имконияти кўп жиҳатдан Президент Каримовнинг хизматлари билан боғлиқ эди”,
— дея таъкидлади Лола Тиллаева.
Унинг фикрича, отасининг энг катта хизматлари икки нарса билан ифодаланади:
— тинчлик;
— янги давлатнинг ўзини идентификация қилиши.
“Мен учун унинг мақбарасини зиёрат қилиш жуда муҳим эди. Мен юртимга ва халқимга тинчлик ҳамда фаровонлик тилайман”,
— деди Лола Тиллаева.