6 млрд сўмлик кучли таъсир қилувчи дори воситалари контрабандасига чек қўйилди
Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари ва Фарғона вилояти бўйича бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида катта миқдордаги кучли таъсир қилувчи дори воситалари контрабандасига чек қўйилди.
Маълум бўлишича, “ўзбек-қирғиз” давлат чегарасининг Қувасой шаҳри Полмон МФЙ ҳудудидан номаълум шахслар томонидан умумий қиймати 6 млрд 19 млн 980 минг сўмлик 53 522 дона “Регапен” ва 20 000 дона “Зардекс” қутилари қолдириб кетилган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 246-моддаси 1-қисми ва 251-1-моддаси 5-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, дори воситалари эгалари шахсини аниқлаш бўйича зарур чоралар кўрилмоқда.
Ҳам тарихий ҳам шифобахш маскан
Қалажиқ ёдгорлиги милоддан аввалги 4 асрга оидлиги тасдиқланган бўлиб, Хоразм вилояти Боғот туманидан жануби ғарбда, Ҳазораспдан 25 км узоқликда Қорақумнинг қум барҳанлари чегарасида жойлашган. Ёдгорликнинг тузилиши нотўғри тўғрибурчаксимон бўлиб, жанубий девор узунлиги 221 метр, шимолдаги девор 184 м, ғарбда 72 м, шарқда 114 м ташкил этади. Мудофаа деворининг сақланиб қолган баландлиги 12–14 метрни, кенглиги эса 2,5 м ташкил қилади.
Қадимдан бу ерда иккита асосий диққатга сазовор жой мавжуд бўлиб, ёши қарийб 3 минг йилга тенг қала ва шифобахш хусусиятга эга шўр кўл бўлган.
1️⃣ Фарғона вилоятидаги туманлардан бирининг газ таъминоти бўлими бошлиғи мансаб ваколатини суиистеъмол қилган ҳолда, 10 та хонадонни юқори босимли табиий газ тармоғига улаб бериш эвазига ҳар бир хонадондан 1000 АҚШ долларидан жами 10 000 АҚШ доллари талаб қилган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда мазкур мансабдор шахс сўралган пул маблағини ўзининг таниши орқали олган вақтида ушланди.
Таъкидлаш лозимки, туман газ таъминоти бўлими раҳбари муқаддам судланган бўлсада ўз хатосидан тўғри хулоса чиқармаган.
Ҳозирда унга нисбатан Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “в” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланилди.
2️⃣ Бошқа ҳолатда эса Фарғона вилояти қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги соҳасида ҳудудий назорат қилиш инспекциясининг бош мутахассиси хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда, Қува туманида жойлашган 4 сотих ер майдонида қурилиши тугалланмаган бино-иншоотларнинг ҳужжатларини кадастр, архитектура каби мутасадди ташкилотларда ишловчи танишлари орқали расмийлаштириб бериш эвазига 5000 АҚШ доллари талаб қилган.
ДХХ ва ИЖҚКД ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда бош мутахассис олдиндан 1000 АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Ҳозирда унга нисбатан Жиноят кодексининг 25,168-моддаси 3-қисми ва 28,211-моддаси 1-қисми билан жиноят иши қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланди.
Сурхондарёда 15 ёшли қизга уйланган йигит ва уларга никоҳ маросимини ўтказган шахсга жиноят иши очилди
Ҳолат юзасидан никоҳ ўқиган шахсга нисбатан Жиноят кодексининг никоҳ ёши тўғрисидаги қонунчиликни ёки никоҳ тузиш тартибини бузиш, куёвга эса 16 ёшга тўлмаган шахс билан жинсий алоқа қилишни назарда тутувчи моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.