Ушбу ташаббус самарқандлик Яҳё Полвонов томонидан амалга оширилди. Байрамона руҳда ўтган тадбир «Ургут Афсона» ресторанида давом эттирилиб, ватандошлар ўзбекча палов атрофида бир бўлиб, Президентнинг АҚШга ташрифидан мамнун эканликларини юксак кайфият билан намоён этишди.
Туркия президенти ҳам Нью-Йоркда Трамп кортежи сабаб тўхтаб қолди
Ню-Ёрк кўчаларида Туркия президенти Ражаб Таййип Эрдўған ва унинг ҳамроҳлари йўлнинг қарши томонига ўтмоқчи бўлган пайтда, Америка полицияси йўлни ёпиб қўйди. Сабаби бу пайтда АҚШ президенти Доналд Трамп кортежи ўтаётган бўлган.
Ижтимоий тармоқларда тарқалган видеоларда Эрдўған тўсиб қўйилган йўлни кесиб ўтишга уринганида, унинг тансоқчилари билан полиция ўртасида қисқа тортишув ҳам юзага келгани акс этган. Натижада, Туркия президенти Трамп кортежи ўтиб кетгунига қадар кутишга мажбур бўлган.
Бундан аввал Франция президенти Эммануел Макрон Трамп кортежи сабабли тирбандликда қолиб кетган эди.
⚡️ Дўстликдаги бозор тақдири: Ҳокимнинг қарори ортидаги норозиликлар давом этяпти…
Жиззах вилояти Дўстлик туманида 50 йилдан ортиқ тарихга эга бозор бузилиш арафасида. Туман ҳокими Шавкат Дарвишев таклифи билан эски бозор ўрнида кичик саноат зонаси ташкил этиш режалаштирилган.
Бироқ бозорчилар бу қарордан қаттиқ норози. Уларга кўра, янги бозор қурилгани – эскисини йўқ қилишга баҳона бўлмаслиги керак.
«Қадрият тарих ва меҳнат билан яратилади», дейишмоқда тадбиркорлар.
Ҳокимнинг бозор бўйича қабул қилган қарорлари ҳозирда прокуратура томонидан ўрганилмоқда. Айниқса, 5 сентябрь кундаги халқдан яширилган ҳужжат эътибор марказида.
Effect.uz ўрганишларига кўра, ҳоким ўз қароридан қайтмоқчи эмас. Бозор бузилиб, компенсация берилиши ва ўрнида саноат зонаси қурилиши режада.
Савол очиқ: халқнинг розилигисиз қабул қилинган қарор қанчалик барқарор бўлиши мумкин?
Бу ерда яна бир савол пайдо бўлади: Жиззах вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Улуғбек Мустафоев ушбу ҳолатдан хабардорми? Ёки вилоят ҳокимлиги одамларни шахсий қабулда кутяптими, вақт етадими? Савол кўп, аммо жавоб – ҳоким қарорлари сингари – яширин.
Биламизки, ҳар қандай қарор аввал халқ манфаати учун бўлиши шарт. Дўстликда эса, афсуски, халқнинг сўзи ҳурмат қилинмаяпти. Effect.uz воқеалар ривожини ёритиб боради.