Ҳозирда ҳолат Россия Федерациясининг амалдаги қонунчилиги доирасида ўрганилмоқда.
Хоразмда “Хоразм хонлари миллий таомлари” халқаро гастро-фестивали бўлиб ўтди
Сўнгги йилларда Хива шаҳри нафақат тарихий обидалари, балки турли фестиваллари билан ҳам сайёҳларни ўзига жалб қилмоқда. Шундай фестиваллардан бири — “Хоразм хонлари миллий таомлари” халқаро гастро-фестивали илк бор 20–21 сентябрь кунлари Хива шаҳридаги “Арда Хива” мажмуасида ўтказилди.
Фестиваль Президентнинг 2024 йил 18 ноябрдаги PQ–394-сонли қарорига мувофиқ ташкил этилган бўлиб, унинг асосий мақсади — Хоразм вилоятининг туризм салоҳиятини ривожлантириш, миллий таомлар ва ошхона анъаналарини кенг тарғиб қилиш, шу орқали гастрономик туризмни ривожлантиришга ҳисса қўшишдан иборат.
Тадбирнинг бош ғояси Хоразм ошпазлик санъати ва миллий таомларини халқаро миқёсда тарғиб этиш, маҳаллий ҳамда хорижий сайёҳлар сонини оширишдир.
“Хоразм хонлари миллий таомлари” халқаро гастро-фестивали фақат гастрономик тадбир эмас, балки вилоятнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига ҳам катта ҳисса қўшадиган муҳим лойиҳа ҳисобланади. Фестиваль доирасида умумий овқатланиш шахобчалари туризм тадбиркорлик субъектлари билан яқин мулоқот қилиб, янги шартномалар ва лойиҳаларни амалга ошириш имкониятига эга бўлди.
Xoрижий тиллар B2 сертификатисиз ўқитувчиларга йил охиригача ишлашга рухсат берилди
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги маълумотида қайд этилишича, чет тилидан B2 даражадаги сертификатга эга бўлмаган ўқитувчиларнинг йил охиригача иш фаолиятини давом эттиришига рухсат берилди.
Бироқ сертификат талаби бекор қилинмайди. Ўқитувчилардан йил охиригача мазкур сертификатни олиш учун имтиҳонларда иштирок этиши ҳақида тилхат олинади.
Шунингдек, вазирликнинг қуйи бўғинлари томонидан сертификатсиз ўқитувчиларнинг имтиҳонга тайёргарлик кўриши учун ўқув машғулотлари ташкил этилади.
“Шайхонтоҳур ҳокимлиги ноқонуний ҳаракатлари ортидан 180 млн сўмдан ортиқ зарар кўрдим” — тадбиркор
Таҳририятимизга тадбиркор ва жамоатчилик назорати фаоли Шайхонтоҳур тумани ҳокимлиги масъуллари томонидан содир этилган ноқонуний ҳаракатлар юзасидан мурожаат йўллади.
Маълум қилинишича, 2025 йил 18 сентябрь куни соат 14:30 да унга тегишли Paynet банкоматлари ҳокимлик масъуллари оғзаки кўрсатмаси асосида электр тармоғидан узилиб, симлари кесилиб, трактор ёрдамида олиб кетилган.
Жами 6 та банкоматдан 4 таси олиб кетилган, улардан иккитаси тадбиркор қариндошига тегишли бино ичида жойлашган. Қолган иккиси ҳам олиб кетилиши мумкин эди, аммо тадбиркор уларни сақлаб қолган.
Ҳар бир банкоматнинг баҳоси ўртача 30 миллион сўм бўлиб, олиб кетилган тўрттасида 60 миллион сўм нақд пул мавжуд бўлган. Умумий зарар 180 миллион сўмдан ортиқни ташкил этган. Агар яна иккиси ҳам олиб кетилганида, зарар миқдори 255 миллион сўмдан кўпроқ бўлиши таъкидланган.
Тадбиркорнинг мурожаатида қайд этилишича, воқеа юзасидан 102 рақамига қилинган мурожаатдан кейин ИИБ ходимлари банкоматларни вақтинча қайтарган. Бироқ у: «Суд қарорисиз қандай қилиб бундай ҳаракатга йўл қўйилиши мумкин?» деган саволни ўртага қўймоқда.
Мурожаатда Шайхонтоҳур ҳокимлиги тадбиркор ва фаолларнинг овозини ўчиришга, қўрқитишга урингани таъкидланади. Шунингдек, ҳолат қонуний тартибда кўриб чиқилиши ва етказилган зарар учун масъулларнинг жавобгарлиги таъминланиши сўралган.