📹 Effect.uz мазкур можаро юзасидан махсус репортажни, яқин соатларда эълон қилади.
Буйрак ва жигар: Инсон органлари савдоси билан шуғулланган гуруҳ қўлга олинди
12 нафар шахс ижтимоий тармоқларда беморларни топиб, соғлом одамларни катта пул эвазига органини сотишга рози қилган. Улар ҳужжатларни қалбакилаб, донорларни қариндош сифатида кўрсатиб, қўшни давлатдаги хусусий клиникада амалиёт ўтказишган.
Университетлар супер-контракт нархларини мустақил белгилайди
Ўзбекистон олий таълим муассасаларида супер-контракт миқдори ректорлар томонидан мустақил белгиланади. Қабул чегараларига ета олмаган абитуриентлар учун табақалаштирилган тўлов базавий тўловнинг 3 баробаридан кам бўлмайди.
Барча олий таълим ташкилотлари 2025/2026 ўқув йили учун минимал табақалаштирилган тўловлар 25 сентябрга қадар тасдиқланиб, расмий веб-сайтларда эълон қилинади.
Автобус пиёдани уриб кетди...
Тошкентда автобус ҳайдовчисининг тирбандликдан қочиш мақсадида йўл қоидаларини бузиши нафақат йўловчилар, балки пиёдалар ҳаёти учун ҳам жиддий хавф солмоқда. Савол туғилади: нега йўлларда назорат кучайтирилмайди ва тез ёрдам учун ажратилган йўлакдан автобус ҳаракатланишига йўл қўйилади?
Ҳозирча расмий идоралар воқеага изоҳ бермади, аммо видеолар жамоатчиликда катта танқид ва муҳокамаларга сабаб бўлмоқда.