❗️ «Агар ҳоким халққа юзланмаса, унинг қудрати қаерда намоён бўлади?», — дейди норози аҳоли вакиллари.
Тожикистондан олиб келинган 66 кг наркотик моддалар тўхтатиб қолинди
Гиёҳвандлик воситаларининг хориждан мамлакатимизга контрабанда қилиниши ва ноқонуний айланмасига қарши курашиш йўналишида Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари ҳарбий хизматчилари томонидан катта миқдордаги наркотик моддалар тўхтатиб қолинди.
Ҳозирда мазкур шахсларнинг барчасига нисбатан Жиноят кодексининг 246 ва 273-моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, “қамоқ” эҳтиёт чораси қўлланди.
1️⃣ Хусусан, Фарғона вилояти Бешариқ туманида яшовчи, 1992 й.т. фуқаро бошқарувидаги “Cobalt” русумли автотранспорт воситаси Тожикистон Республикасидан Бешариқ туманида жойлашган “Ровот” чегара божхона постига кириб келган вақтида тўхтатилди.
Автомашина синчковлик билан кўздан кечирилганда, унинг юкхонасига ўрнатилган газ баллони ичига 53 дона ўрамда гиёҳвандлик воситалари яширилганлиги маълум бўлди.
Экспертиза хулосасига кўра, ушбу ўрамларда 50 кг 852 гр “опий” ва 6 кг 927 гр “гашиш” моддалари борлиги аниқланди.
Терговга қадар текширув давомида автотранспорт эгаси ушбу ажал оғусини Душанбе шаҳридан олиб келаётганлиги маълум бўлди.
2️⃣ Бу турдаги жиноят Самарқанд вилоятида ҳам қайд этилиб, жумладан Ургут туманида яшовчи, 1992 й.т. фуқаро бошқарувидаги “Gentra” русумли автомашина “Самарқанд-Навоий” йўналишида ҳаракатланиб кетаётган вақтида Нарпай тумани ҳудудида Давлат хавфсизлик хизмати, Божхона қўмитаси ҳамда Ички ишлар органлари ходимлари томонидан тўхтатилди.
Автотранспорт воситаси холислар иштирокида кўздан кечирилганда, унинг юкхонасида Тожикистон Республикасидан олиб келинган 981 гр “героин” моддаси борлиги маълум бўлди.
3️⃣ Давлат хавфсизлик хизматининг Наманган вилояти бўйича бошқармаси ҳамда вилоят Ички ишлар бошқармаси ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда эса “Андижон – Наманган” йўналишида ҳаракатланаётган “ВАЗ 2106” русумли транспорт воситаси Норин тумани ҳудудида тўхтатилиб текширилди.
Натижада, Андижон шаҳрида яшовчи, 1979 ва 1986 йилларда туғилган ака-ука кетаётган автомашина салонидан 1 кг 833 гр “гашиш” моддаси ашёвий далил сифатида олинди.
Шунингдек, тезкор тадбир давом эттирилиб, улардан бирининг яшаш манзилидан ҳам 1 кг 469 гр “гашиш” моддаси олинди.
Терговга қадар текширув давомида, ушбу ажал оғуси келгусида сотиб, мўмай даромад топиш мақсадида Тожикистон Республикасидан контрабанда йўли билан олиб келинганлиги маълум бўлди.
Таъкидлаш лозимки, ака-укаларнинг каттаси – муқаддам айнан наркотик моддалар савдоси билан боғлиқ жинояти учун судланган шахс ҳисобланади.
4️⃣ Навбатдаги ҳолатда эса Қирғиз Республикасининг Ўш шаҳрида яшовчи, 1985 й.т. фуқаро 3 кг 949 гр “гашиш” моддасини Андижон шаҳрида “шартли” харидорга 28 минг АҚШ долларига сотган вақтида қўлга олинди.
Аниқланишича, қирғизистонлик фуқаро ушбу ажал оғусини муқаддам тожикистонлик наркокуръерлар томонидан қолдириб кетилган Тошкент вилоятининг Оҳангарон тумани ҳудудидаги хуфия жойдан олган.
Нью-Йоркдаги Гудзон дарёси устидан “АҚШга хуш келибсиз, Президент Шавкат Мирзиёев” ёзувли самолёт учиб ўтди Бу Пенсильваниядаги ўзбекистонлик ватандошларимиз томонидан ташкил қилинди. Telegram I Facebook I YouTube I Instagram
✈️ Нью-Йорк осмонида — “Президент Шавкат Мирзиёев, АҚШга хуш келибсиз!”
Нью-Йоркдаги Гудзон дарёси устидан “Welcome to USA, President Shavkat Mirziyoyev” (“АҚШга хуш келибсиз, Президент Шавкат Мирзиёев”) деган ёзувли самолёт учиб ўтди.
🇺🇸🇺🇿 Бу самимий ташаббус Пенсильвания штатдаги ўзбекистонлик ватандошларимиз томонидан амалга оширилди. Улар ўз йўлловлари орқали Президент ташрифини қўллаб-қувватлаш ва Ватанга бўлган садоқатини намоён этди.
👉 Самолёт осмонда ҳаракатланар экан, Нью-Йорк аҳолиси ва меҳмонлари Президент Шавкат Мирзиёевнинг АҚШга ташрифи муносабати билан йўлланган ушбу самимий табрикка гувоҳ бўлишди.
💬 Ватандошлар шундай дейишди:
— “Бу ёзув орқали биз Президентимизга ва Ватанимизга бўлган муҳаббатимизни кўрсатмоқчимиз.”
— “Ўзбекистон учун фахрланарли дақиқалардан бири, бугун Нью-Йорк осмонида Ватан овози янгради.”
📌 Бу воқеа нафақат юртдошларимизнинг бирдамлигини, балки Президент ташрифига бўлган халқаро эътибор ва қизиқишни ҳам янада оширди.