Иш юзасидан йиғилган барча ҳужжатлар ҳолатга ҳуқуқий баҳо бериш ва тегишли чора кўриш учун Бош прокуратурага юборилган.
⚡️Бу воқеа Ўзбекистонда мобил алоқанинг янги авлодини бошлаб берди
23–26 сентябрь кунлари Central Asian Expo Uzbekistan (CAEx) халқаро кўргазма марказида минтақанинг энг йирик технологик тадбири – ICTWEEK 2025 бўлиб ўтмоқда.
Унда 50 дан ортиқ мамлакат вакиллари, 300 дан зиёд компаниялар ва минглаб мутахассислар иштирок этмоқда. Ушбу тадбирда UZTELECOM Ўзбекистонда илгари мавжуд бўлмаган ва МДҲ ҳудудида биринчи бўлган ечимларни тақдим этмоқда.
ICTWEEK 2025 доирасида компания МДҲда биринчи марта U6GHz (6425–7125 MHz) диапазонидаги 5G-Advanced технологиясини намойиш этган.
Бу воқеа Ўзбекистонда мобил алоқанинг янги авлодини бошлаб берди ва энг кам кечикиш билан 10 Гбит/с гача тезликка эришиш имконини яратмоқда. Намойиш вақтида реал тезлик 10.16 Гбит/с гача этиб, инфратузилманинг амалий қўлланишга тайёрлигини тасдиқлади.
U6GHz частотаси интернетнинг энг юқори тезлигини таъминлаб, стратегик устунлик яратади. Бу 6G технологиясига тайёр инфратузилмани шакллантириш орқали Ўзбекистоннинг илғор рақамли ечимлар маркази сифатидаги мавқеини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
«Ўзбекистон 5G-Advanced технологияси, яъни U6GHz частота диапазони билан олдинга улкан қадам қўймоқда ҳамда Марказий Осиёда рақамли технологиялар бўйича етакчи ўринларни эгалламоқда. Биз МДҲда биринчи бўлиб 10 Гбит/с тезликдаги оптик толали интернет ва U6GHz диапазонидаги мобил алоқани ишга тушираётганимиздан фахрланамиз.
«Ўзбектелеком» акциядорлик компанияси халқимизга жаҳон даражасидаги ечимларни тақдим этиш учун ўз инфратузилмасини ривожлантиришни давом эттирмоқда», – деди «Ўзбектелеком» АК бошқарув раисининг тижорат масалалари бўйича ўринбосари Жавлон Исламов.
Сурхондарёда тақиқланган маърузага лайк босган йигит 3 йилга қамалди
Сурхондарё вилоятида 2019 йилда “Одноклассники” тармоғида тақиқланган маърузани лайклаб, дўстларига тарқатган йигит 3 йилга озодликдан маҳрум этилди. Бу ҳақда вилоят суди матбуот хизмати хабар қилди.
Маълумотга кўра, судланувчи У.А. Абдуғани Умаров (“Абдуллоҳ домла”)нинг “Жаннатга ошиқлар” номли маърузасига лайк босиб, уни виртуал дўстлари орасида тарқатган.
Қумқўрғон туман суди 2025 йил 1 июлдаги ҳукмига кўра, у умумий тартибли колонияда 3 йил озодликдан маҳрумлик жазосини ўтайди.
Суд маълумотида таъкидланишича, содир этилган жиноят оғир турга мансуб бўлгани учун айбланувчига озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
Аввалроқ ҳам Сурхондарёда экстремистик ғоялар таъсирига тушган бир неча шахс 6 йилдан 13 йилгача қамалгани ҳақида хабар берилган эди.