3–7 мартагача такроран чиқинди ташлаш — 772 та ҳолат,
8–12 мартагача — 26 та ҳолат,
13–23 мартагача — 10 та ҳолат қайд этилган.
Энг кўп чиқинди ташлаш ва такроран ҳуқуқбузарликлар Олмазор, Учтепа ва Юнусобод туманларида кузатилган.
Ҳурматли фуқаролар! Чиқиндиларни белгиланган жойларга ташлаш нафақат тартибга амал қилиш, балки шаҳримизнинг тозалиги, озодалиги ва соғлом муҳитини сақлаш учун ҳам муҳимдир,дейилади хабарда.
Ўзбекистонда Банк омбудсмани институти ташкил этилади
Марказий банк банк хизматлари бўйича омбудсман институтини жорий этишни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги мажлисда Марказий банк раиси ўринбосари Аброхўжа Турдиалиев маълум қилди.
Янги тузилма банклар ва тадбиркорлар ўртасида судгача бориб қоладиган низолар сонини сезиларли даражада камайтиради.
Омбудсман хизмати банк хизматларидан фойдаланувчиларни ҳимоя қилади ва судга чиқмасдан, дастлабки босқичдаёқ низоларни ҳал қилиш имконини яратади.
Янги омбудсман тузилмаси орқали Марказий банк ва келгусида тузиладиган Ислом молияси кенгаши банклар ва тадбиркорлар ўртасидаги низоларни самарали ҳал этишда воситачи бўлиши кутилмоқда.
«У сизнинг президентингизни жуда ҳурмат қилади» – Трампнинг махсус вакили Шавкат Мирзиёев ҳақида
АҚШ президентининг Жанубий ва Марказий Осиё бўйича махсус вакили Сержио Горнинг 22 сентябр куни БМТ Бош ассамблеяси 80-юбилей сессияси доирасида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашувидан кейин Ню Йоркда бўлиб турган ўзбекистонлик журналистлар уни саволга тутишди.
Хусусан, Доналд Трампнинг Ўзбекистондан кутилмалари ва Шавкат Мирзиёев билан учрашув қандай ўтгани ҳақида сўралган.
– дея унинг сўзларидан иқтибос келтиради Mikrofon ko‘targan ayol телеграм-канали.
«Айтмоқчиманки, президент сизнинг президентингиз билан шу ой бошида гаплашганди. У ўзининг самимий саломини етказишимни сўради. У сизнинг президентингизни жуда ҳурмат қилади.
Бугун кўрганимиздек, президентингиз ҳақиқий натижалар кўрсатмоқда. АҚШдаги энг йирик компаниялар Ўзбекистон билан ажойиб битимлар имзолади. Бу президентингиз раҳбарлиги ва бизнинг президентимизнинг ҳамкорликка тайёрлигидан далолат беради.
Шунинг учун биз бу борада ишлашни интиқлик билан кутамиз»,
«Муносабатларни, ҳамкорликни кучайтириш, бизнес ва хавфсизлик масалалари. Биз кўп масалаларни муҳокама қилдик. Сизнинг ажойиб президентингиз Оқ уйда илиқ кутиб олинди. Президентимиз у билан мулоқот қилишни интизорлик билан кутмоқда»,– қўшимча қилган вакил.