🔹 Аввалроқ, 18 сентябрь куни ҳам Кичик Бешёғоч кўчасида автобус тез ёрдам йўлагидан ҳаракатланиб, пиёдани уриб юборганди.
Ўзбек миллати меҳнатсеварлиги ва аҳилликка бўлган муносабати таъкидланди
ЎзЛиДеП ташаббуси билан ташкил этилган “Тараққиёт нуқтаси” мунозара клубида миллатлараро муносабатлар ва аҳиллик масалалари муҳокама этилди. Тадбирда миллий маданий марказлар вакиллари ўз фикрларини билдирди.
Ўзбекистон қозоқ миллий маданий маркази раиси Серикбай Усенов Пискент туманидаги бир оила ҳақида гапириб, “ўзбек миллат танламайди, меҳнатни тайин қилсангиз, ундан баракали одам йўқ”, дея таъкидлади.
ЎзЛиДеПнинг бундай ташаббуслари жамиятда бирдамлик ва барқарорликни мустаҳкамлашга хизмат қилиши қайд этилди.
Сурхондарёда 15 ёшли қизни турмушга берганлар жаримага тортилди
Ижтимоий ҳимоя агентлиги маълумотига кўра, Денов туманида 15 ёшли қиз турмушга берилиб, оила аъзоларига нисбатан маъмурий жарима қўлланди.
Маълумотларга кўра, маҳалла еттилиги ва ижтимоий ходимлар 2025 йил июль ойида оилани олдиндан огоҳлантирган. Шунга қарамай, 10 август куни никоҳ маросими ўтказилган.
Маҳаллий профилактика инспектори қонунчиликка мувофиқ айбдор шахсларни жаримага тортди. Ҳозирда қизнинг ҳуқуқлари ва таълим жараёни мутасаддилар назоратига олинган.
Оила кодексига асосан, қизлар учун турмушга чиқиш ёши 18 этиб белгиланган.
❗️ОТМларга қабул: Табақалаштирилган тўлов-контрактни ректор белгилайди
Давлат комиссияси баёнига мувофиқ, 2025/2026-ўқув йили учун 56,7 ва ундан юқори балл тўплаб, талабаликка тавсия этилмаган абитуриентлар бакалавриатга қўшимча қабул қилинади.
Бунда табақалаштирилган тўлов-контракт миқдори олий таълим муассасаси ректори (директори) томонидан белгиланади.
Қабул чегарасига 4,05 баллгача етмаган абитуриентлар учун табақалаштирилган тўлов-контракт миқдорлари Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 13 сентябрдаги 578-сон қарори билан тасдиқланган Низом талабларига мувофиқ белгиланади.
4,05 баллдан ортиқ етишмаганлар учун контракт миқдори базавий контрактнинг камида 3 баробари этиб белгиланади.
Барча ОТМлар 2025 йил 25 сентябрга қадар табақалаштирилган тўлов-контрактнинг минимал миқдорларини тасдиқлаб, расмий веб-сайтида эълон қилади.
Табақалаштирилган контрактда ўқиш истагини билдирганлар учун бир йиллик тўловнинг 50%ини 2025 йил 31 октябргача тўлашга рухсат берилган.
Шунингдек, танловда иккинчи-бешинчи йўналиш бўйича давлат гранти ёки контрактга тавсия этилган абитуриентлар ўз хоҳишига кўра биринчи устувор йўналишда табақалаштирилган контракт асосида ўқишлари мумкин (мақсадли қабулдагилардан ташқари).
Тошкент ва тўрт вилоятда инсон аъзолари савдоси билан шуғулланган жиноий гуруҳ фош этилди
Давлат хавфсизлик хизмати ва Ички ишлар вазирлиги ходимлари томонидан олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида инсон органлари ва тўқималари савдоси билан шуғулланган уюшган жиноий гуруҳ фош этилди.
Маълумотларга кўра, гуруҳ таркибига кирган 12 нафар фуқаро ижтимоий тармоқлар орқали буйрак ва жигар касалликларидан азият чекаётган беморларни топиб, соғлом шахсларни пул эвазига органини сотишга қизиқтирган. Улар чет элдаги ҳамкорлари орқали қалбаки ҳужжат тайёрлаб, донор ва реципиентларни қариндош сифатида кўрсатиб, қўшни давлатдаги хусусий клиникада жарроҳлик амалиётларини ўтказишган.
Тергов маълумотларига кўра, 2023–2025 йиллар давомида 32 нафар беморга буйрак ёки жигар тўқималари кўчириб ўтказилган. Олинган катта маблағларнинг бир қисми клиника ва донорларга берилган, қолгани эса гуруҳ аъзолари ўртасида тақсимланган. Шунингдек, операциядан кейин соғлиги яхшиланмаган беморларга қиммат нархларда кучли таъсир қилувчи дори воситалари сотилган.
Уюшган жиноий гуруҳга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари бўйича иш қўзғатилиб, ҳозирда судга юборилган.
Ҳукумат фуқароларни ушбу гуруҳ ёки шунга ўхшаш ҳолатлардан жабр кўрган тақдирда, энг яқин ички ишлар органларига ёки 102 рақами орқали мурожаат қилишга чақирмоқда.