❗️Бакалавриатга қўшимча қабул бошланди
🔹 2025/2026-ўқув йили учун бакалавриат таълим йўналишларида қолган вакант ўринларга қўшимча қабул 25 сентябрдан 3 октябрга қадар (шу куни ҳам) амалга оширилади.
🔹 Давлат комиссияси баёнига кўра, 56,7 балл ва ундан юқори натижа кўрсатган, бироқ талабаликка тавсия этилмаган абитуриентлар танловда иштирок этиши мумкин.
🔹 Ариза my.uzbmb.uz сайти орқали онлайн тарзда қабул қилинади.
🔹 Танлов натижалари 8 октябрга қадар эълон қилинади.
🔹 Қолган вакант ўринлар рўйхати Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги сайтида жойлаштирилади.
“Хавфсиз ҳудуд” 10 кунлиги: мактабларда назорат тадбирлари ўтказилмоқда
“Хавфсиз ҳудуд – долзарб 10 кунлиги” доирасида кенг қамровли профилактик ишлар амалга оширилмоқда. Шу мақсадда мактабларда ўқувчиларнинг тарбияси, хавфсизлиги ва интизоми юзасидан назорат тадбирлари ўтказилмоқда.
Тадбирлар давомида ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, уларни турли салбий ҳолатлардан ҳимоя қилиш ҳамда ота-оналарнинг фарзанд тарбиясидаги масъулиятини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Масъул идоралар ота-оналарни фарзандлари таълим ва тарбия жараёнига бефарқ бўлмасликка, уларнинг ўқиш ва шахсий ривожланишини доимий равишда кузатиб боришга чақирмоқда.
❗️Афғонистондаги Баграм авиабазасида портлаш юз берди
🔹 Баграм авиабазасида портлаш содир бўлди. Ҳодисанинг сабаби ҳозирча номаълум. Айрим манбалар бу ракета ёки дрон ҳужуми бўлиши мумкинлигини билдирган.
🔹 Маълумотларга кўра, портлаш “Толибон” жангчилари бўлган автомобиль база дарвозасидан ўтаётганда содир бўлган.
🔹 Бир неча соат олдин Дональд Трамп Баграм авиабазаси АҚШ назоратига ўтмаса, “ёмон оқибатлар” бўлишидан огоҳлантирган. “Толибон” эса базани топширишдан бош тортган.