Ўқишга кира олмаган абитуриентлар учун қўшимча имкониятлар яратилди
Бутун республика бўйлаб абитуриентлар учун қатор қўшимча имкониятлар белгиланди.
🔹 Бакалавриат таълим йўналишида вакант қолган ўринлар учун танлов ўтказилади.
🔹 Кириш имтиҳонлари натижаларига кўра абитуриентларга табақалаштирилган тўлов-контракт асосида ўқишга кириш имконияти яратилади.
🔹 Республикада фаолият кўрсатаётган хорижий ва нодавлат олий таълим ташкилотларига давлат буюртмалари тасдиқланди.
🔹 Қорақалпоғистон ёшлари учун қўшимча грант ва тўлов-контракт ўринлари ажратилди.
Шунингдек, Президент гранти учун ажратилган квоталарнинг таълим соҳалари бўйича тақсимоти ҳамда давлат олий таълим ташкилотларининг магистратура мутахассисликларига танлов натижалари тасдиқланди.
Енгил саноатни ривожлантириш агентлиги ташкил этилади
“Енгил саноат соҳасида юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва экспорт ҳажмини ошириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш тўғрисида”ги Президент Фармони (ПФ–174-сон, 19.09.2025 й) қабул қилинди.
Фармонга кўра, Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Енгил саноатни ривожлантириш агентлиги ташкил этилади.
Агентлик тўқимачилик, чарм-пойабзал, ипакчилик ва гиламчилик саноати соҳаларида устувор йўналишларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича ваколатли давлат органи ҳисобланади.
Агентлик қошида Енгил саноатни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилади.
Агентлик томонидан енгил саноат соҳасидаги корхоналарга 2025 йил 1 октябрдан қуйидаги молиявий қўллаб-қувватлаш чоралари қўлланилади:
🔹 халқаро брендларни жалб қилиш, стандартлаштириш ва сертификатлашнинг халқаро тизимларини, молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартларини жорий этиш;
🔹 экспорт шартномалари бўйича суғурталашни молиялаштириш харажатларини қоплаш ҳамда мутахассисларни ўқитиш учун грантлар ажратиш;
🔹 хорижий давлатларда савдо уйларини очиш ва сақлаш, офис, савдо ва омбор биноларини ижарага олиш, реклама кампанияларини ташкил этиш билан боғлиқ чет элдаги харажатларининг бир қисмини қоплаш.
Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатида ислоҳотлар жадаллаштирилади
“Тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатида ислоҳотларни жадаллаштириш ва экспорт салоҳиятини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–290-сон, 19.09.2025 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатида 2026 йил учун асосий мақсадли кўрсаткичлар этиб қуйидагилар белгиланди, жумладан:
🔹 ишлаб чиқариш ҳажми 9 фоизга ўсишини таъминлаш ва 146 трлн сўмга етказиш;
🔹 экспортни 3,3 млрд АҚШ долларига етказиш.
💸 Қарорга кўра, Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан тижорат банклари орқали 2022–2023 йиллар пахта ҳосилига ажратилган кредитлардан қарздорлиги мавжуд бўлган пахта-тўқимачилик кластерлари бўйича гаров таъминотини мол-мулк билан тўлиқ таъминлаган кластерларга:
🔸 2025 йил 1 августдан фақат асосий қарзни тўлашга ҳамда асосий қарз тугагандан кейинги 12 ойда тенг улушларда фоиз тўлашга рухсат этилади;
🔸 тўлов графиги бўйича ҳам асосий қарз, ҳам фоизини ўз вақтида тўлаган кластерларга ушбу кредитлар бўйича Жамғармага жорий йил 1 августдан кейин ундирилган фоиз суммасининг 50 фоизи қайтариб берилади;
🔸 2025 йил 1 август ҳолатига тўланмаган фоизларга ҳисобланган пеня суммалари ҳисобдан чиқарилади.
❗️Бакалавриатга қўшимча қабул бошланди
🔹 2025/2026-ўқув йили учун бакалавриат таълим йўналишларида қолган вакант ўринларга қўшимча қабул 25 сентябрдан 3 октябрга қадар (шу куни ҳам) амалга оширилади.
🔹 Давлат комиссияси баёнига кўра, 56,7 балл ва ундан юқори натижа кўрсатган, бироқ талабаликка тавсия этилмаган абитуриентлар танловда иштирок этиши мумкин.
🔹 Ариза my.uzbmb.uz сайти орқали онлайн тарзда қабул қилинади.
🔹 Танлов натижалари 8 октябрга қадар эълон қилинади.
🔹 Қолган вакант ўринлар рўйхати Билим ва малакаларни баҳолаш агентлиги сайтида жойлаштирилади.
“Хавфсиз ҳудуд” 10 кунлиги: мактабларда назорат тадбирлари ўтказилмоқда
“Хавфсиз ҳудуд – долзарб 10 кунлиги” доирасида кенг қамровли профилактик ишлар амалга оширилмоқда. Шу мақсадда мактабларда ўқувчиларнинг тарбияси, хавфсизлиги ва интизоми юзасидан назорат тадбирлари ўтказилмоқда.
Тадбирлар давомида ўқувчиларнинг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, уларни турли салбий ҳолатлардан ҳимоя қилиш ҳамда ота-оналарнинг фарзанд тарбиясидаги масъулиятини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Масъул идоралар ота-оналарни фарзандлари таълим ва тарбия жараёнига бефарқ бўлмасликка, уларнинг ўқиш ва шахсий ривожланишини доимий равишда кузатиб боришга чақирмоқда.
❗️Афғонистондаги Баграм авиабазасида портлаш юз берди
🔹 Баграм авиабазасида портлаш содир бўлди. Ҳодисанинг сабаби ҳозирча номаълум. Айрим манбалар бу ракета ёки дрон ҳужуми бўлиши мумкинлигини билдирган.
🔹 Маълумотларга кўра, портлаш “Толибон” жангчилари бўлган автомобиль база дарвозасидан ўтаётганда содир бўлган.
🔹 Бир неча соат олдин Дональд Трамп Баграм авиабазаси АҚШ назоратига ўтмаса, “ёмон оқибатлар” бўлишидан огоҳлантирган. “Толибон” эса базани топширишдан бош тортган.