Амалдаги қонунчиликка кўра, бундай ҳолатлар учун катта миқдорда жарима, маъмурий жазо ёки озодликдан маҳрум қилиш жазоси қўлланилиши мумкин.
Банклар томонидан Омонатларни кафолатлаш жамғармасига бадаллар тўлаш тартиби белгиланди
"Банклар томонидан Омонатларни кафолатлаш жамғармасига бадаллар тўлаш тартиби тўғрисида"ги низом Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Низом банклар, шу жумладан микромолия банклари ва оралиқ банклар томонидан Омонатларни кафолатлаш жамғармасига бадаллар тўлаш тартибини белгилайди.
Бадаллар Ўзбекистон Республикасининг миллий валютасида яхлитланган ҳолда тўланади.
Банкнинг бирйўла тўланадиган бадали миқдори "Банклар ва банк фаолияти тўғрисида"ги Қонунининг 13-моддасида белгиланган банк устав капитали энг кам миқдорининг 0,1 фоизини ташкил этади.
Календарь бадал деганда банк томонидан Жамғармага ҳар чоракда тўланадиган пул маблағлари тушунилади.
Банк ҳисобот чорагидан кейинги ойнинг 15-санасидан кечиктирмай календарь бадални тўлаши лозим.
Банк томонидан календарь бадалнинг тўланмаган суммасига ҳар бир муддати ўтган кун учун Марказий банк асосий ставкасининг 2 баравари миқдорида пеня ҳисобланади.
“Якка тартибдаги тадбиркорлар ҳамда ўзини ўзи банд қилган шахслар учун қулай шарт-шароит яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарори қабул қилинди.
Қуйидагилар ушбу қарорнинг асосий мақсад ва устувор вазифалари этиб белгиланди, жумладан:
🔹 якка тартибдаги тадбиркорлар ва ўзини ўзи банд қилган шахсларнинг ихтиёрий равишда расмий секторда ишлашини рағбатлантирувчи рақобатбардош ва шаффоф тадбиркорлик муҳитини шакллантириш;
🔹 маъмурий тартиб-таомилларнинг такрорланувчи ва ортиқча талабларини бекор қилиш;
🔹 давлат рўйхатидан ўтказишдан тортиб ҳисоботни топширишгача бўлган барча асосий хизматларни бирлаштирувчи интеграциялашган рақамли платформалар яратиш;
🔹 нақдсиз тўловларни қабул қилиш учун қулай ва самарали механизмларни жорий этиш.
Қарорга кўра, якка тартибдаги тадбиркорлар ва ўзини ўзи банд қилган шахсларга давлат ва молиявий хизматларни онлайн тарзда кўрсатиш бўйича махсус ҳуқуқий режим жорий этилади.
2026 йил 1 январдан бошлаб қуйидагилар бекор қилинади:
🔸якка тартибдаги тадбиркорлар учун қатъий белгиланган миқдорда жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини тўлаш тартиби;
🔸солиқ даврида товарларни (хизматларни) реализация қилишдан даромади юз миллион сўмдан ошмаган ўзини ўзи банд қилган шахсларни айланмадан олинадиган солиқ тўлашдан озод қилиш тартиби.
Йиллик айланмаси 1 миллиард сўмгача бўлган якка тартибдаги тадбиркорлар ва ўзини ўзи банд қилган шахслар учун айланмадан олинадиган солиқ ставкаси 1 фоиз миқдорида белгиланади.
Хавф остида яшаётган бандихонликлар Таҳририятимизга Сурхондарё вилояти Бандихон тумани Ободюрт маҳалласида яшовчи фуқаролардан мурожаат келиб тушди. 👉 https://effect.uz/6559 Telegram I Facebook I YouTube I Instagram
Effect.uz эффекти: Бандихонда электр таянч устунлари муаммоси ҳал этилди
Аввалроқ таҳририятимиз томонидан эълон қилинган “Хавф остида яшаётган бандихонликлар” сарлавҳали мурожаатда Сурхондарё вилояти Бандихон тумани Обод юрт маҳалласидаги электр бетон таянчлари янгиланмагани ва 2021–2023 йиллардаги 515-сон қарорга асосан амалга оширилиши керак бўлган дастур доирасида устунлар чала қолдирилгани, бундан аҳоли азият чекаётгани ҳақида сўз борган эди.
Бугун Бандихон тумани ҳокимининг қурилиш масалалари бўйича ўринбосари видеомурожаат орқали билдиришича, мурожаат жойида ўрганиш олиб борилиб, барча муаммолар тўлиқ бартараф этилган.
Мурожаатчи ҳам ўз фикрини билдириб, масала ҳал этилганини ва бу бўйича бошқа эътирози йўқлигини маълум қилган.