2 та мутахассислик + 3 та мажбурий фан (жами 90 та савол), ишлаш учун 3 соат вақт.
Рухсатномани: my.uzbmb.uz орқали олиш мумкин.
“Уларни қийнаётган масалалар билан тўлиқ танишдим. Ҳозир ечимларини айтаман. Бугундан тўқимачиликда “долзарб юз кунлик” эълон қиламиз”,— деди давлат раҳбари.
Сурхондарёнинг Шўрчи туманида пропан заправкасида портлаш содир бўлди
ФВВ маълумотига кўра, ҳодиса ёқилғи ташувчи автоцистернадан сақлаш резервуарига ёқилғи қуйилаётган вақтда юз берган.
Ёнғин 8 та ёнғин-қутқарув экипажлари ёрдамида ўчирилган.
Аралаш мато импорти бождан озод этилади, 100 минг тонналик ишлаб чиқариш лойиҳалари бошланади
Президент Шавкат Мирзиёев тўқимачиликда ишлаб чиқариш ва экспортни оширишга қаратилган бир қатор ташаббусларни илгари сурди.
Йиғилишда мамлакатимизда ип-калава ва мато нархи асосий рақобатчиларга нисбатан ўртача 10–15 фоиз юқори экани қайд этилди. Бунинг сабаби – маҳсулот таркибида пахта улуши 90 фоиз бўлиб, қолган мамлакатларда арзон полиэстер, вискоза, спандекс каби синтетик мато улуши 30–40 фоизни ташкил этади.
Дунёда сунъий тола ва аралаш матога талаб ортиб бораётгани, мамлакатимизда эса йилига 100 минг тонна аралаш ип, мато ва газлама импорт қилинаётгани маълум қилинди. Шу муносабат билан 2028 йил 1 январгача аралаш мато ва газлама божхона божидан озод этилади.
Мутасаддиларга йил якунигача камида 100 минг тонналик аралаш газлама ишлаб чиқариш лойиҳаларини йўлга қўйиш топширилди.
Шунингдек, бир нечта бўёқ корхоналари бирлашиб сув тозалаш иншооти қурган тақдирда, харажатларининг бир қисми Савдони ривожлантириш компанияси томонидан қоплаб берилиши белгиланди.