Ташкилотчилар маълумотига кўра, ушбу учрашувни томоша қилиш учун бир қатор футбол афсоналари Ўзбекистонга ташриф буюриши режалаштирилган. Улар орасида бразилиялик Роналдиньо ва португалиялик Луиш Фигу каби жаҳон миқёсидаги юлдузлар ҳам бор.
Қалбаки купюралар муомалага чиқиб кетишдан тўхтатиб қолинди
Давлат хавфсизлик хизматининг Фарғона вилояти бўйича бошқармаси Қўқон шаҳар бўлими ходимлари томонидан иқтисодий жиноятларга қарши курашиш доирасида олиб борилган тезкор-қидирув тадбирлари давомида 2003 й.т. маҳаллий фуқаро қалбаки пулларни муомалага киритиш билан шуғулланаётганлиги аниқланди.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Қўқон шаҳар бошқармаси билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда, мазкур шахс 50 млн сўм миқдоридаги қалбаки пулларни “шартли харидор”га ҳақиқий 8 млн сўм эвазига сотган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Шунингдек, тезкор тадбир давом эттирилиб, унинг яшаш хонадони ҳам холислар иштирокида кўздан кечирилди. Натижада, 50, 100 ва 200 минг сўмлик жами 315,5 млн сўм миқдоридаги қалбаки купюралар ҳамда 100 АҚШ долларлик жами 120 минг АҚШ доллари миқдоридаги қалбаки купюралар борлиги маълум бўлди ва тегишли тартибда олиб қўйилди.
Ҳозирда қалбаки “пулфуруш”га нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, ушбу қалбаки пул маблағларини унга етказиб берган фуқароларнинг шахсига аниқлик киритиш бўйича зарур чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Тошкентда иссиқ сув ва иситиш тарифларини ошириш таклифи билдирилди
2025 йил 1 октябрдан Тошкент шаҳрида иссиқлик таъминоти ва иссиқ сув учун тўлов ставкалари оширилиши мумкин. Ушбу таклиф 12 август куни бўлиб ўтган халқ депутатлари шаҳар кенгаши йиғилишида “Veolia Energy Tashkent” бош директори Севара Пардаева томонидан илгари сурилди.
Таклифга кўра, аҳоли учун тарифлар 15 фоизга, юридик шахслар учун 40 фоизга, бюджет ташкилотлари учун эса 19 фоизга оширилади. Пардаева сўзларига кўра, ҳозирги кунда пойтахт аҳолиси базавий тарифнинг атиги 18 фоизини тўлайди, қолган қисми эса шаҳар бюджети ҳисобидан субсидияланади. Ҳукумат 2030 йилгача ушбу субсидияларни босқичма-босқич бекор қилишни режалаштирмоқда.
Ҳозирги амалдаги нархлар бўйича давлат корхоналари бир гигакалория учун 801 минг сўм, юридик шахслар эса 241 минг сўм тўлайди. Янги тарифлар тасдиқланса, юридик шахслар учун бу кўрсаткич 342,3 минг сўмга, бюджет ташкилотлари учун эса 954,3 минг сўмга етади.