ОАВ вакиллари Наманганнинг сайёҳлик имкониятлари билан танишди
Жорий йил 5–7 август кунлари Туризм қўмитаси ва Наманган вилояти Туризм бошқармаси ҳамкорлигида вилоятнинг бой сайёҳлик салоҳиятини кенг тарғиб қилиш, унинг табиий, тарихий ва маданий меросини халқаро миқёсда ёритиш орқали сайёҳларни жалб этиш мақсадида халқаро пресс-тур ташкил этилди.
Тадбирда Туркия, Эрон, Қозоғистон, Германия, Россия ва бошқа МДҲ давлатларидан ташриф буюрган 20 га яқин хорижий ва маҳаллий ОАВ вакиллари, журналистлар ҳамда блогерлар иштирок этди.
Иштирокчилар Наманган вилояти ҳокимининг ўринбосари Б.Нуритдинов томонидан самимий қабул қилинди. Уларга вилоятнинг диққатга сазовор жойлари, туризм инфратузилмаси ва ҳудудда яратилган имкониятлар ҳақида маълумот берилди.
Пресс-тур доирасида ОАВ вакиллари Поп, Чуст, Чортоқ, Янгиқўрғон ва Тўрақўрғон туманларига ташриф буюриб, “Чодак” ва “Нанай” туризм қишлоқлари, “Ахсикент” ёдгорлигида жойлашган ва барпо этилаётган туризм объектлари, миллий ҳунармандчилик марказлари, тарихий ва табиий масканлар, шунингдек замонавий дам олиш ва саёҳат қилиш масканлари билан танишдилар.
Пресс-тур иштирокчилари ушбу ҳудудларнинг сайёҳлар учун жозибадор жиҳатларини ўрганиб, ўз ОАВ платформалари орқали кенг оммага етказишни мақсад қилди.
Ёшлар орасида диний экстремизм тарғиботига чек қўйилди
Сўнгги вақтларда ижтимоий тармоқларда диний-экстремистик мазмундаги материалларни тарқатиш орқали ёшлар онгини ёт ғоялар билан заҳарлаш ҳолатлари кўпайгани кузатилмоқда.
2004–2006 йилларда туғилган бир гуруҳ ёшлар диний қизиқиш ниқоби остида “Telegram” мессенжерида канал очиб, унда Ўзбекистон Республикаси ҳудудида тақиқланган “Ироқ ва Шом ислом давлати” ҳамда “Туркистон ислом ҳаракати” террористик ташкилотларига оид аудио-видео материаллар ва даъватларни тарқатган. Шунингдек, улар ёпиқ гуруҳларда тарғибот ишларини олиб борган.
Тергов маълумотларига кўра, мазкур ёшлар Суриядаги қуролли тўқнашувларга қўшилиш ниятида бўлиб, “жиҳод”, “ҳижрат” ва “шаҳид” каби ёлғон шиорларни ҳаётий мақсад сифатида қабул қилган. Улар “Instagram” орқали ҳам тақиқланган материалларни тарқатиб, бошқа ёшларни ҳам тузоққа тортишга уринган.
Давлат хавфсизлик хизмати ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ҳамкорлигида ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида ушбу шахслар қўлга олинди ва уларга нисбатан қонуний чоралар кўрилди.
Мутахассислар ҳар қандай шубҳали саҳифа ёки гуруҳлардан огоҳ бўлиш зарурлигини эслатиб, эзгу ишлар ҳеч қачон қон тўкиш ва нафратдан бошланмаслигини таъкидламоқда.