Таълим агентлигининг аккредитациясидан ўтолмаган ОТМларнинг лицензияси бекор қилинади
Ҳукумат қарори билан, Президент администрацияси ҳузуридаги Таълим сифатини таъминлаш миллий агентлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда Рақамли технологиялар вазирлиги биргаликда 2025 йил якунига қадар “Аккредитация” платформасини ишлаб чиқиб, унга вазирлик ва идораларнинг мавжуд ахборот тизимларини интеграция қилиш белгиланди.
Қарорга кўра, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги комплекс давлат аккредитациясидан ўтмаган ва белгиланган муддатларда аниқланган камчиликларни бартараф этмаган таълим ташкилотларининг фаолиятини тугатиш (лицензиясини бекор қилиш) юзасидан Вазирлар Маҳкамасига асосланган таклифларни киритиб боради.
Фаолиятини тугатиш, лицензиясини бекор қилиш ва таълим дастурини ёпиш бўйича қарор қабул қилинган таълим ташкилотлари талаба ва ўқувчиларнинг ўқишини давлат ва нодавлат таълим ташкилотларининг мос ва турдош таълим йўналишлари, касб ва мутахассисликларига белгиланган тартибда кўчириш чоралари кўрилади.
Ҳукуматнинг 6 августда қабул қилинган мазкур қарори 8 ноябрдан кучга киради.
Бекободда давлат ижрочиси пора олгани учун 6 йилга қамалди
ДХХ Тошкент вилояти бошқармаси ва вилоят прокуратураси ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда МИБ Бекобод шаҳар давлат ижрочиси пора олаётганда қўлга олинди. 1989 йилда туғилган давлат ижрочиси фуқаронинг алимент қарздорлиги учун қўйилган хорижга чиқиш тақиқини бекор қилиш эвазига ундан 20 миллион сўм талаб қилган. У шундан 13 миллион сўмни пора тариқасида қабул қилиб олган вақтда ашёвий далиллар билан ushlandi.
Текширувда маълум бўлишича, айбланувчи аввалроқ ҳам ушбу “хизмати” учун 450 АҚШ доллари ва 1 миллион 300 минг сўм олган.
Бекобод туман суди ҳукмига кўра, у Жиноят кодексининг 210-моддаси 2-қисми “в” банди ва 168-моддаси 3-қисми “в” банди билан айбдор деб топилди. Суд қарорiga асосан, давлат ижрочиси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ва давлат иштирокидаги ташкилотларда раҳбарлик ҳамда моддий жавобгарлик билан боғлиқ лавозимларда ишлаш ҳуқуқидан 2 йилга маҳрум этилди ва 6 йилга озодликдан маҳрум қилиш жазосига ҳукм қилинди.
Интеллектуал мулк ҳуқуқий жиҳатдан ишончли тарзда ҳимоя қилинади
Қонун билан айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Мазкур қонун билан айрим қонун ҳужжатларига интеллектуал мулк объектларини давлат рўйхатидан ўтказиш жараёни соддалаштирилишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди.
Қонун ҳужжатларига киритилган ўзгартиришларга кўра, саноат мулки объекти рўйхатга олинганда патент талабнома берувчига автоматик тарзда электрон тизим орқали юборилиши белгиланди.
Илгари Саноат мулки объектига патент бериш объект рўйхатга олинганлиги ҳақидаги маълумотлар расмий ахборотномада эълон қилинган санадан эътиборан 10 кун ўтганидан кейин амалга оширилиши белгиланган эди.
Шунингдек, қонун ҳужжатларига киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларга кўра, интеллектуал мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни бузганлик учун жавобгарлик кучайтирилиши назарда тутилди.
Зойир Мирзаев: “Танқидни ҳазм қилишни ўрганиш керак”
Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаевнинг таъкидлашича, мансабга келган шахс фақат мақтов эшитиш билан чегараланиб қолмаслиги зарур. Унинг сўзларига кўра, бир-икки марта танқид “калтаги”ни еб, шу орқали пишиш ва камол топиш мумкин. “Танқидни ҳазм қилишни ўрганиш керак”, — деди Мирзаев.