Тоғолди ва тоғли ҳудудларда ҳаво бироз булутли ёки ўзгарувчан, ёмғир кутилмайди. Шамол 7–12 м/с, айрим жойларда 13–15 м/с. Ҳарорат кечаси +15...+20°, кундузи +28...+33° бўлади.
Туркияда 6,1 магнитудали зилзила содир бўлди Туркиянинг шимоли–ғарбий қисмида жойлашган Баликесир шаҳрида кучли зилзила қайд этилди. Европадаги Сейсмология маркази маълумотларига кўра, ер силкинишининг магнитудаси 6,1 баллни ташкил этган, эпицентр эса 11…
Туркиянинг Баликесир шаҳридаги зилзила туфайли бир киши ҳалок бўлди, 29 киши жароҳат олган
Туркия ички ишлар вазири Али Ерликая маълумотига кўра, Баликесир вилоятида содир бўлган 6,1 магнитудали зилзила натижасида бир киши ҳалок бўлди, 29 киши турли даражада тан жароҳати олди.
ИИВ Табиий офатлар ва фавқулодда вазиятлар бошқармаси (AFAD) хабарича, зилзиладан сўнг айниқса Синдирги ҳудудида ўнлаб афтершоклар қайд этилган, уларнинг энг кучлиси 4,4 магнитудали бўлган.
Табиий офат оқибатида 68 та қишлоқ ва маҳаллада жами 16 та бино шикастланган. Уларнинг 12 таси ташландиқ ҳолда бўлган, қолган 4 тасида эса одамлар истиқомат қилган.
АИ-92 бензиннинг бошланғич нархи 9200 сўмга тушди - "Ўзбекнефтгаз" АЖ
«Ўзбекнефтгаз» АЖ ахборотига кўра, давлат раҳбарининг арзон ва сифатли ёқилғи билан таъминлаш бўйича топшириқлари ижроси доирасида Бухоро нефть қайта ишлаш заводида AI-92 русумли автобензин нархи пасайтирилди.
Биржа савдоларида заводда ишлаб чиқарилган AI-92 русумли автобензиннинг 1 тоннаси бошланғич нархи 12 млн 881 минг сўмдан 12 млн 628 минг сўмга тушди. Бу эса 1 литр учун 9 400 сўмлик бошланғич нархни англатади.
Мазкур чоралар ишлаб чиқариш жараёнларини оптималлаштириш ва таннархни камайтириш натижасида амалга оширилди. Нархнинг арзонлашуви истеъмолчилар учун қулайлик яратиши ва ёқилғи бозори барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатиши таъкидланди.
Компания юқори октанли ёқилғи нархларини босқичма-босқич камайтириш ишларини давом эттиришини маълум қилди.