Камбағал оилалардаги ёлғиз ота-оналарга мактабгача таълим учун моддий ёрдам тўланади
Ҳукумат қарорига мувофиқ, Камбағал оилалар реестрига киритилган ва расмий банд бўлган ёлғиз ота ёки онага ижтимоий шартнома асосида мактабгача таълим хизматидан фойдаланиши учун моддий ёрдам ажратилади.
Базавий ҳисоблаш миқдорининг 1,5 бараваригача бўлган моддий ёрдам қонуний вакилнинг 3 ёшгача бўлган фақат бир нафар фарзанди учун тўланади. Агар болалар эгизак бўлса, моддий ёрдам эгизакларнинг ҳар бирига берилади.
Моддий ёрдам олиш учун қонуний вакил “Инсон” марказлари, Давлат хизматлари марказларига бевосита мурожаат қилиши ёки ижтимоий ходим орқали, шунингдек “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими (“ЯМИҲ” АТ) ва ЯИДХП (my.gov.uz) орқали ариза топшириши мумкин.
Путин–Трамп учрашуви арафасида Аляска меҳмонхоналарида нархлар кескин ошди
АҚШнинг Аляска штатида жойлашган Анкориж шаҳрида меҳмонхона нархлари Россия президенти Владимир Путин ва АҚШ президенти Доналд Трампнинг режалаштирилган учрашуви олдидан сезиларли даражада қимматлади.
Брон қилиш платформалари маълумотига кўра, айрим меҳмонхоналарда хона баҳоси қарийб икки баробарга ошган. Масалан, Hilton Anchorage меҳмонхонасида 16 августга ўтар кечаси учун тўлов аввал 347 доллар бўлган бўлса, ҳозирда 657 долларни ташкил этмоқда. Wyndham Garden Anchorage Airport’да бир кечалик нарх 499 доллардан 609 долларга, The Wildbirch Hotel in JdV by Hyatt’да эса 322 доллардан 547 долларга кўтарилган. Hampton Inn Anchorage меҳмонхонасида ҳам хона баҳоси 352 доллардан 616 долларга етган.
Маълумот учун, Трамп 15 август куни Путин билан Аляскада учрашишини маълум қилган. Кремль ҳам бу учрашувни тасдиқлаб, музокаралар марказида Украинадаги вазиятни барқарорлаштириш масаласи бўлишини билдирган.
Хотин-қизлар учун қўшимча 4 мингта давлат гранти квотаси
📍Қорақалпоғистон – 284;
📍Андижон вилояти – 312;
📍Бухоро вилояти – 180;
📍Жиззах вилояти – 233;
📍Қашқадарё вилояти – 337;
📍Навоий вилояти – 196;
📍Наманган вилояти – 382;
📍Самарқанд вилояти – 508;
📍Сурхондарё вилояти – 318;
📍Сирдарё вилояти – 140;
📍Тошкент вилояти – 218;
📍Фарғона вилояти – 529;
📍Хоразм вилояти – 275;
📍Тошкент шаҳри – 88.
Ўтган йиллардаги каби 3 та соҳага алоҳида квота ажратилган:
➖ аниқ ва табиий фанлар;
➖ техника фанлари;
➖ тиббиёт фанлари.
Мана шу учта соҳадан ортиб қолган квоталар эса, умумий бошқа барча соҳалар учун бўлади. Жорий йилда ўтиш бали паст бўладиган техника йўналиши учун камайтирилиб, тиббиёт учун квота кўпайтирилган.
❓Хотин-қизларга берилган имтиёз қандай ҳисобланади? Энг муҳим маълумотлар:
— бу тавсиянома фақат биринчи йўналишга ўтади;
— фақат кундузги таълим шаклига қўшимча квота берилган. Кечки ёки масофавий учун имтиёз қўлланмайди;
— шу сабабли тавсияномаси бор хотин-қизлар биринчи йўналишга албатта кундузги таълимни танлаши керак, йўқса тавсиянома кучга эга бўлмайди;
— ушбу тавсиянома балл қўшиб бермайди.
Туркияда 6,1 магнитудали зилзила содир бўлди
Туркиянинг шимоли–ғарбий қисмида жойлашган Баликесир шаҳрида кучли зилзила қайд этилди. Европадаги Сейсмология маркази маълумотларига кўра, ер силкинишининг магнитудаси 6,1 баллни ташкил этган, эпицентр эса 11 км чуқурликда жойлашган.
Турли ОАВларнинг маълумотларига кзра Истанбулнинг ғарбий ҳудудларида тўлқинлар 20–30 сония давом этган. Кўп қаватли уйларда қандиллар ва мебеллар силкинган, баъзи фуқаролар уйларини тарк этиб, кўчага чиққан.
Зилзила маҳаллий вақт билан 19:55 да кузатилган, смартфонлардаги огоҳлантириш тизими эса фуқароларни бир неча сония олдин хабардор қилган.
Ҳозирда мутахассислар зарар кўламини баҳолаш ишларини олиб бормоқда. Туркия ҳокимиятлари ва фавқулодда хизматлар ҳолатни назорат остига олган.
Ҳозирча талафот ва зарарлар ҳақида расмий маълумот берилмаган.