кичик корхона ва микрофирмалар – 52,1 %
йирик қурилиш ташкилотлари – 22,4 %
Бу кўрсаткич 2023 йилнинг мос даври билан солиштирилганда 2 баробарга ошган.
Ўқишни кўчириш имтиҳонлари санаси белгиланди
12–13 август кунлари талабаларни хорижий ва нодавлат ОТМлардан давлат ОТМларига ўқишини кўчириш бўйича касбий (ижодий) имтиҳонлар ўтказилади.
Рухсатномани my.uzbmb.uz сайтидаги шахсий кабинетдан олиш мумкин. Унда имтиҳон жойи, санаси ва вақти кўрсатилади.
Имтиҳонга паспорт (ID-карта) ва рухсатнома олиб келиш шарт.
Эслатма: касбий (ижодий) имтиҳондан ташқари мажбурий фанлар (она тили, математика, тарих) бўйича тест синовида ҳам иштирок этиш зарур.
Ўзбекистонда фарзандли бўлаётганлар асосан неча ёшда?
Миллий статистика қўмитаси 2025 йил январь-июнь ойларида туғилган чақалоқларнинг ота-онаси ёши бўйича маълумотларни эълон қилди. Унга кўра:
25 ёшгача — 10,4 %;
25-39 ёшдагилар — 82,1 %;
40 ёш ва ундан катталар — 7,5 %;
25 ёшгача — 38,6 %;
25-39 ёшдагилар — 59,9 %;
40 ёш ва ундан катталар — 1,5 %.
Маълумотга кўра, йилнинг биринчи ярмида 405 508 та тирик туғилиш ҳолати қайд этилган.
Ўзбекистонда «касб ваучери» тизими йўлга қўйилади
1 ноябрдан малака ошириш ёки қайта касбий тайёргарликдан ўтиш истагидаги фуқароларга «касб ваучери» бериш тартиби амалга киритилади.
Президент фармонига мувофиқ, ваучер фоизсиз ссуда сифатида берилади. Ўқишни тугатиб, сертификат олган шахс ишга жойлашгандан кейин икки йил давомида маблағни Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармасига қайтариши керак бўлади.
Айрим тоифадаги шахсларга таълим даврида жамғарма ҳисобидан минимал иш ҳақи миқдорида стипендия тўланади. Бу имтиёз ногиронлиги бўлган шахслар, уч ойдан узоқ давом этадиган курсларда ўқиётган камбағал оилалар рўйхатидаги фуқаролар ва доимий яшаш жойидан бошқа ҳудудга қатнаб ўқувчиларга тааллуқли.
Шу билан бирга, ишсизлик нафақаси олувчилар стипендияга даъвогар бўла олмайди. Тизим фуқароларнинг янги касб ва кўникмаларни ўзлаштиришини қўллаб-қувватлаш ҳамда меҳнат бозорида рақобатбардошлигини оширишга қаратилган.
Қозоғистонда йўқолган вертолёт экипажининг жасади топилди
Қозоғистоннинг Олмаота вилоятида бедарак йўқолган вертолётнинг бир қисми ва бир экипаж аъзосининг жасади топилди.
Мутахассислар сунъий йўлдош маълумотлари ҳамда математик ҳисоб-китоблардан фойдаланиб, вертолёт бўлиши мумкин бўлган ҳудудни аниқлаган.
Юнусободдаги мурожаатга ечим топилмаяпти...
Тошкент шаҳри Юнусобод тумани Посира маҳалласида яшовчи Санобар Қобилова ижтимоий тамоқ орқали сўз эркинлиги, қонуний ҳақ-ҳуқуқидан фойдаланиб, фарзандлари ва ўзининг ҳақ-ҳуқуқлари поймол бўлаётганини, таҳдидга учраётганини айтиб чиққан эди.
EFFECT.UZ мухбири мурожаатчига қўнғироқ қилиб, телефон орқали гаплашди.
Буни қарангки, мурожаатни ўрганишга келди, деб ўйлаган инсонлар уни олиб кетишга келган. Эшикни уриб, тутқичини таққиллатиб, қўпол оҳангда гапирганига мурожаатчи Санобар Қобилова қўрқиб қолган. Санбоар опани Ботир Бойқулов, Нодир Санаев, ҳоким ўринбосари ва прокурор ўринбосари деб ўзини таништирган шахслар безовта қилишган. Мурожаатчи эса соғлиги жойида эмаслигини, ҳозир боролмаслигини айтган.
"Юнусобод туман ҳокими матбуот котиби тегишли ташкилотларни бир жойга жамлаб, шаффоф, очиқ муносабат бўлиши, жараённи EFFECT.UZ ёритиб боришининг тарафдориман", дейди Санобар опа.
👍2🔥2😢2
➖ аниқ ва табиий фанлар;
➖ техника фанлари;
➖ тиббиёт фанлари.
❓Хотин-қизларга берилган имтиёз қандай ҳисобланади? Энг муҳим маълумотлар:
Кеча, 10 август куни Тошкент шаҳар Яккасарой тумани Чўпонота кўчасида истиқомат қилувчи оиладан EFFECT.UZ'га тезкор мурожаат келиб тушди. EFFECT.UZ ходимлари зудлик билан кўрсатилган манзилга етиб борди. Яккасарой туман ҳокимлигидан, Яккасарой мажбурий ижро бюросидан ходимлар борлигини ҳамда улар 20-30 та ёлланма ишчилар ёллаб, хонадон деворларини, том қисмини бузаётганининг гувоҳи бўлдик.