Бу ҳаракатлар қишлоқ жойларда барқарор иш ўринлари яратиш, аҳоли турмуш даражасини ошириш ва қишлоқ хўжалигини янги босқичга олиб чиқишга хизмат қилмоқда.
Учкўприкда китоблар сув остида йўқ бўлмоқда — қонун ва назорат қаерда?
Фарғона вилояти Учкўприк туманидаги мактаблардан бирида давлат маблағига харид қилинган китоблар кондиционердан томган сув остида қолиб, йўқ бўлиш арафасида турибди. Аммо масъуллар бу ҳолатга беқарорлик билан муносабатда бўлиб, ўз вазифаларини бажаришда давом этмоқда.
Бу ҳолат болаларнинг билим олиш ҳуқуқи, давлат қонуни ва маънавий қадриятларнинг бир вақтда поймол этилишидир. Бир бола китоб ўқимаса, унинг орзуси камайиши мумкин. Бир китоб сувда чириса, бир авлоднинг келажаги камситилади.
Савол туғилади: агар китобни ўқувчи йўқ қилса, унга дарҳол маъмурий жарима қўлланади. Аммо китобларнинг йўқ бўлишини кузатиб турган масъулларга нисбатан жавобгарлик чоралари қандай қўлланмоқда?
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 60-моддасига мувофиқ, давлат мулкини йўқотиш ёки унга зарар етказиш жавобгарликка тортилишини назарда тутади. Жорий ҳолатда эса давлат маблағига харид қилинган китобларнинг сув остида қолиши мулкка етказилган зарар ҳисобланади, лекин ҳозирга қадар тегишли чоралар кўрилмаяпти.
Конституциянинг 41-моддаси ҳар бир фуқаронинг таълим олиш ҳуқуқини таъминлайди. Китоб таълимнинг асосий манбаи эканлиги инобатга олинса, унинг йўқолиши болаларнинг билим олиш ҳуқуқининг чекланишига олиб келади ва бу ҳолат Конституцияга зиддир.
“Маълумот ва китобхонлик тўғрисида”ги қонуннинг 5-моддаси давлатни китобларни муҳофаза қилишга мажбур қилади. Ҳозирги вазиятда эса китоблар қараовсиз қолган ва сувда йўқ бўлаяпти, бу қонуннинг аниқ қўпол бузилиши ҳисобланади.
Прокуратура тўғрисидаги қонуннинг 6-моддасида давлат манфаатларини ҳимоя қилиш прокуратуранинг асосий вазифаси сифатида белгиланган. Аммо давлат мулки — китобларнинг йўқ бўлишига нисбатан прокуратура томонидан ҳеч қандай чора кўрилмаяпти, бу эса ваколатдор идоранинг ўз вазифаларини бажармаётганлигини кўрсатади.
Маъмурий жавобгарлик кодекси 184-моддаси таълим муассасаси мулкига зарар етказган шахсларни жазолашни назарда тутади. Бироқ амалда қонун асосан оддий фуқароларга нисбатан қўлланаётгани, раҳбар шахсларга нисбатан эса чора кўрилмаётгани жамиятда тенгсизлик ва ишончсизликни кучайтиради.
Учкўприкда содир бўлаётган бу ҳолат моддий зарар, қонунбузарлик ва маънавий йўқотишдир. Агар тегишли чоралар тезкорлик билан амалга оширилмаса, бу камчиликлар яна бошқа ҳудудларда ҳам такрорланиши ва болаларнинг билимга бўлган ҳуқуқлари чекланиши мумкин.
Шу боис, бундай ҳолатларнинг олдини олиш учун:
Масъул шахсларни қонун доирасида жавобгарликка тортиш;
Давлат мулкини муҳофаза қилиш бўйича тизимли ва самарали назоратни йўлга қўйиш;
Болаларнинг билим олиш ҳуқуқини кафолатлаш зарур.