Навоийда “Саломатлик йўлаклари” ва сунъий кўллар атрофида йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда
Навоий шаҳрида 11 та кичик ва йирик истироҳат боғларини ҳамда яшил ҳудудларни ўзаро боғлайдиган “Саломатлик йўлаклари” лойиҳаси ишлаб чиқилди. Лойиҳа доирасида 10 километрдан зиёд масофада кундалик сайр, югуриш ва велоспорт учун йўлаклар, спорт майдонлари ҳамда дам олиш зоналари барпо этилади. Бу орқали шаҳарнинг 17 та маҳалласидан 80 мингга яқин аҳоли оиласи билан сайр қилиш имкониятига эга бўлади, 300 га яқин хизмат кўрсатиш объекти ишга туширилади ва 1500 га яқин иш ўрни яратилади.
Молия вазирлиги маблағлари ҳисобидан 5 та тумандаги 7 та дам олиш масканларига 30 миллиард сўм ажратилиб, ишлар бошлангани маълум қилинди.
Навоий, Зарафшон шаҳарлари ва Учқудуқ туманида мавжуд йирик сунъий кўллар ҳам туризм ва иқтисодий фаолиятни ривожлантириш мақсадида ўзлаштирилади. Хусусан, Навоий шаҳридаги “Ёшлик” кўли учун мастер-режа концепцияси ишлаб чиқилиб, биринчи босқичда 20 миллиард сўмга 5 километрлик пиёда ва велосипед йўлаклари, замонавий ёритиш тизими, ўриндиқлар ва селфи зоналари ташкил этилади. Шунингдек, 15 минг квадрат метр майдонда 10 миллион долларлик тижорат ва сервис лойиҳалари амалга оширилади. Натижада, кунлик ташриф буюрувчилар сони ҳозирги 800–1000 нафардан 5000 нафаргача кўпайиши, 500 дан ортиқ янги хизмат йўлга қўйилиши ва 2000 дан зиёд иш ўрни яратилиши кутилмоқда.
Зарафшон шаҳридаги “Марварид” кўли атрофидаги 30 гектар ер майдонида ҳам мастер-режа асосида ишлар бошланган. 118 та лотдан 40 таси сотилиб, туристлар ва аҳоли учун 250 га яқин хизмат тури йўлга қўйилиши, 1,5 мингдан зиёд янги иш ўрни яратилиши режалаштирилган.
Лойиҳалар тўлиқ амалга оширилганда, кунига 30 мингдан ортиқ аҳоли дам олиш имкониятига эга бўлади, 100 дан зиёд хизмат тури йўлга қўйилади, 1100 та хизмат кўрсатиш объекти ишга туширилади ва 8 мингдан зиёд киши иш билан таъминланади.
Маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари ходимларини рағбатлантиришнинг янги тизими жорий этилади
“Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳамда туман (шаҳар) ҳокимликлари ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш ва уларни моддий рағбатлантириш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент фармони қабул қилинди.
Фармонга кўра, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳамда туман (шаҳар) ҳокимликлари бошқарув ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг янги тизими жорий этилади.
Бунда ходимларнинг лавозим маоши ягона тамойил асосида меҳнатга ҳақ тўлашнинг янгиланган тариф сеткаси ҳамда кўп йиллик хизмати ва лавозимини инобатга олган ҳолда табақалашган тариф коэффициентлари асосида шакллантирилади.
Рағбатлантириш тўловлари бошқарув ходимлари томонидан эришилган энг муҳим самарадорлик кўрсаткичлари (KPI) асосида ҳар ойлик устама, малака (мартаба) даражалари учун ва ҳисобот даври якунлари бўйича рағбатлантириш (бонус) тўловлари шаклида тўланади.
Маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органлари бошқарув ходимларининг меҳнатига ҳақ тўлаш фақат мазкур Фармонда белгиланган шартларда амалга оширилиб, Фармонда кўзда тутилмаган қўшимча устамалар, мукофотлар ва бошқа тўловлар тўлаш тақиқланади.
2025 йил 1 августдан маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларида меҳнатга ҳақ тўлаш жамғармаси қуйидагиларни ўз ичига олади:
▪️ лавозим маоши;
▪️ энг муҳим самарадорлик кўрсаткичларига (KPI) эришганлиги учун лавозим маошига ҳар ойлик устамалар;
▪️ малака (мартаба) даражалари учун тўловлар;
▪️ мукофотлаш ҳамда бонус тўловлари.