Жамиятда жазо муқаррар бўлиши керак!
Президент раислигида олийгоҳлар битирувчиларини ишга жойлаштириш бўйича кенгайтирилган йиғилиш бошланди
Охирги 7 йилда олий таълимда қабул 4,5 баробар ошиб, қамров 42 фоизга етган бўлсада, кадрлар тайёрлаш тизими реал эҳтиёжга мос эмаслиги қайд этилди.
Мисол учун, йилига 20 минг автомобиль чиқараётган “BYD” заводида 100 та бўш иш ўрни бор. Шунинг тўртдан бири – робототехника ва бўёқлаш, роботларни дастурлаш муҳандислари.
Заводда кадр етишмаётгани учун хориждан 80 нафар мутахассис келиб ишламоқда. Завод 4-5 йилда тўлиқ қувватга ўтиб, йилига 500 минг автомобиль чиқаришни бошласа, 4 минг нафар олий малакали кадрлар керак бўлади.
“Бу – битта лойиҳа бўйича ҳисоб-китоблар. Яқин 3-4 йилда ишга тушадиган 83 миллиард долларлик йирик лойиҳалар ҳисобига саноатни ўзида 500 мингга яқин кадр зарур”, деди давлат раҳбари.
Қирқта олийгоҳга молиявий мустақиллик берилгани бугун ўз самарасини бергани таъкидланди
Масалан, иқтисодиёт, юридик, тиббиёт, тиллар ва педагогика йўналишидаги олийгоҳларнинг етарли маблағи бор. Лекин энг долзарб бўлиб турган қишлоқ хўжалиги, ветеринария, муҳандислик, аниқ ва табиий фанлар (STEM) йўналишидаги айрим олийгоҳлар даромад топишга ўрганмаётгани, ёшлар учун жозибадор эмаслиги кўрсатиб ўтилди.
Президент “тармоқ-корхона-олийгоҳ” занжирини йўлга қўйишни жадаллаштириш зарурлиги қайд этди.
Бу борада 25 та муҳандислик олийгоҳи ҳамкор корхоналарда 438 та кафедра очди. Масалан, нефть-газ тармоғи таълим-ишлаб чиқариш кластерларини ташкил қилди. Бухоро техника университети эса нефть-газдан ташқари яна 10 та корхонада 20 та кафедра филиали фаолиятини йўлга қўйди.
Бухоро вилоятида яқин йилларда йирик газ-кимё мажмуаси ишга тушиши кутилмоқда. Хорижий компаниялар томонидан Устюртдаги янги лойиҳалар бўйича ишлар бошланган.
Тошкентда кўчани ялонғоч кезган шахсга чора кўрилди
Ижтимоий тармоқларда жамоат жойида юриш-туриш қоидаларига зид ҳаракат қилган шахснинг видеоси кенг муҳокамаларга сабаб бўлди.
Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармаси тарқатган маълумотга кўра, 2025 йил 7 август куни Чилонзор туманида 2006 йилда туғилган фуқаро А.А. жамоат жойида, аниқроғи 19-мавзе ҳудудида, яланғоч ҳолда ҳаракатланган. Унинг бу ҳолати атрофдаги фуқароларнинг асосли эътирозларига сабаб бўлган.
Маълум қилинишича, мазкур шахс маст ҳолда кўп қаватли уйлар олдидаги ўриндиқда ухлаб ётган пайтда ҳудудий профилактика инспектори томонидан аниқланган. Ҳуқуқбузарлик холати жойида расмийлаштирилиб, фуқарога нисбатан Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 183-моддаси — «Майда безорилик» аломатлари билан маъмурий баённома тузилган.