Бу ҳақда Давлат хавфсизлик хизмати матбуот хизмати хабар берди.
Самарқандда электр таъминоти ходимлари замонавий қурилмалар билан иш бошлади
Энергетика вазирлиги матбуот хизматининг маълум қилишича, Самарқанд шаҳри ва туманида фаолият юритувчи электр таъминоти инспекторлари энди планшет ва бодикамералар билан таъминланди.
Айни пайтда “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятининг “Энергосавдо” Самарқанд филиалида “Э-далолатнома” электрон тизими жорий этилган. Шу мақсадда шаҳар ва туманлардаги электр таъминоти корхоналарига 158 та планшет тарқатилган. Ушбу қурилмалар орқали барча далолатномалар электрон тарзда расмийлаштирилиб, маълумотлар марказий тизимга юкланади. Бу эса қоғоз ҳужжатлардан фойдаланишни қисқартиради ҳамда ҳар бир далолатнома бўйича аниқ ҳисоб ва ижро назоратини таъминлайди.
Бундан ташқари, Самарқанд шаҳри ва туманидаги инспекторларга 54 дона бодикамера берилган. Улар орқали инспекторларнинг истеъмолчилар билан мулоқоти, жойларда олиб борилаётган ўрганиш ва текширув жараёнлари ёзиб олинади.
Маълумотларга кўра, 2025 йилнинг олти ойи давомида Самарқандда жами 3893 та далолатнома расмийлаштирилган бўлиб, улар асосида 186 миллиард 361 миллион сўмлик маблағ қайта ҳисоб-китоб қилинган.
Навоийда янги лойиҳалар орқали 10 минг иш ўрни яратилади
Президент Шавкат Мирзиёев 7 август куни Навоий вилоятидаги ислоҳотлар натижалари ва келгуси режалар муҳокамасига бағишланган йиғилиш ўтказди. Унда вилоятнинг сўнгги йиллардаги ривожланиш кўрсаткичлари ва янги лойиҳалар тақдимоти муҳокама қилинди.
Маълумотларга кўра, охирги саккиз йилда Навоий вилоятида 8 миллиард долларлик 7 мингдан ортиқ лойиҳа амалга оширилиб, 73 мингта иш ўрни яратилган. Тадбиркорлар сони 10 мингдан 30 мингтагача кўпайган.
Жорий йилнинг олти ойи давомида ҳудудда 643 миллион долларлик инвестиция жалб қилинган, экспорт ҳажми эса 635 миллион доллардан ошган. Шунингдек, 550 миллион долларлик янги ишлаб чиқариш қувватлари ва 1140 та савдо-сервис мажмуалари фаолият бошлаган.
Йиғилишда Навоийнинг фойдаланилмаётган имкониятлари — яйловлар, қазилма бойликлар, хизмат кўрсатиш соҳаларига алоҳида эътибор қаратилди. Президент вилоятдаги ресурсларни самарали ишга солиш орқали янги иш ўринлари яратиш мумкинлигини таъкидлади.
Ғозғон, Нурота, Хатирчи, Навбаҳор ва Учқудуқ туманларидаги 8 та конга инвесторлар томонидан 566 миллион долларлик сармоя киритиш таклифи билдирилган. Ушбу лойиҳалар орқали саноат ҳажми 2,5 триллион сўмга, экспорт 100 миллион долларга ошиши кутилмоқда.
Нурота туманидаги 50 гектар майдонда гранит тошини қайта ишлаш бўйича саноат зонаси ташкил этиш, 28 та маҳаллада Каштачилик марказлари очиш ҳам режалаштирилган. Бу орқали минглаб хотин-қизлар доимий даромад манбаига эга бўлади.
Шунингдек, эҳтиёжманд оилалар қуёш панеллари ва кўчма дўконлар билан таъминланади. Яйловларда сув таъминотини яхшилаш, қишлоқ хўжалиги ва чорвачиликни ривожлантириш бўйича аниқ йўналишлар белгиланди.
Умумий қиймати 1,6 миллиард долларга тенг бўлган қўшимча лойиҳалар натижасида 10 мингта янги иш ўрни яратилиши, бюджетга 1 триллион сўм тушум ва 238 миллион долларлик экспорт ҳажми таъминланиши кутилмоқда.
Президент лойиҳаларнинг иқтисодий самарадорлигини ошириш, йирик ва кичик корхоналар ўртасида кооперацияни йўлга қўйиш, хизматлар сони ва турларини кенгайтириш бўйича аниқ топшириқлар берди.