Самарқандда олтин маъданлари жойлашган махфий хариталарни сотмоқчи бўлган шахс ушланди
ДХХ хабарига кўра, Самарқанд шаҳрида геологик хизматлар кўрсатиш фаолияти билан шуғулланувчи хусусий корхона директори келгусида ноқонуний бойлик орттириш мақсадида маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, муқаддам ўзининг Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида масъул лавозимларда ишлаганлиги ҳамда ўзида Самарқанд ва Жиззах вилоятлари ҳудудларида амалга оширилган геологик-қидирув ишлари натижасида яратилган олтин маъданлари жойлашган махфий геологик харита ва фотосуратлар борлигини айтиб, уларни 25 минг АҚШ долларига сотишини айтади.
ДХХнинг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда мазкур шахс келишилган пуллардан 10 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди. Ҳозирда ушбу шахсга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Айрим мобил иловалар орқали шахсий маълумотлар ўғирланаётгани аниқланмоқда
Киберхавфсизлик мутахассисларининг таъкидлашича, фойдаланувчиларнинг телефонларига ўрнатилган баъзи мобил иловалар шахсий маълумотларга ноқонуний тарзда кириш ҳолатлари қайд этилмоқда.
Бундай илова ва сервислар фойдаланувчининг рухсатисиз контактлар, фотосуратлар, геолокация маълумотлари ҳамда ҳатто микрофон ёки камерага уланганлик каби ахборотларни йиғиши мумкин.
Мутахассислар фуқароларга фақат расмий манбалардан юклаб олинган, ишончли ва рейтингга эга иловалардан фойдаланишни, шунингдек, иловалар сўраётган рухсатларни диққат билан кўриб чиқишни тавсия этмоқда.
Ўзбекистон июнь ойида дунёда энг кўп олтин сотиб олди
Мамлакат бир ойда 9 тонна олтин харид қилиб, дунёдаги барча марказий банклар орасида биринчи ўринни эгаллади.