📲 iOS: apps.apple.com/app/mysud
1 сентябрдан ППХ (патрул-пост хизмати) тўловли асосда жамоат тартибини сақлаш хизматларини кўрсатади
Юридик шахслар ППХ билан аҳоли кўп тўпланадиган жойларда хавфсизликни таъминлаш ва тартибни сақлаш бўйича шартнома тузишлари мумкин бўлади.
Аризалар Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали қабул қилинади.
Ариза 10 кун ичида кўриб чиқилади, ППХ ходими хизмат кўрсатиладиган жойни кўздан кечиради ва махсус далолатнома тузади. Унда тадбир ҳақидаги барча маълумотлар акс этади.
Махфий маълумотлар ва ишга жойлаштириш баҳонасида пул талаб қилганлар қўлга олинди
Самарқанд шаҳрида геологик хизматлар кўрсатувчи хусусий корхона раҳбари маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, ўзида Самарқанд ва Жиззах вилоятларида амалга оширилган геологик-қидирув ишлари натижасида тузилган, олтин маъданлари жойлашган “махфий” геологик харита ва фотосуратлар мавжудлигини айтган. Шу орқали уларни 25 минг АҚШ доллари эвазига таклиф қилган.
Ушбу шахс ўзини Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида масъул лавозимларда ишлаган деб таништирган.
Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида у келишилган пулнинг 10 минг АҚШ долларини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланди.
Мутасадди ташкилотлар хулосасига кўра, у таклиф этган ҳужжат ва маълумотлар махфийлик мақомига эга эмас.
Шунингдек, “Ўзтрансгаз” АЖ таркибидаги “Муборак магистрал газ қувурлари” бошқармасининг Шаҳрисабз газ тарқатиш станциясида оператор бўлиб ишловчи шахс Қарши шаҳрида яшовчи фуқародан юқори лавозимдаги танишлари орқали “Ўзтрансгаз” тизимидаги ташкилотлардан бирига назоратчи лавозимига ишга жойлаштириш баҳонасида 4 000 АҚШ доллари талаб қилган.
ДХХнинг Қашқадарё вилояти бошқармаси ва Ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у сўралган маблағни олган пайтда ушланди.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Пойтахтдаги кўчалардан бири вақтинчалик ёпилади
Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Неъмат кўчасининг маълум қисмида автотранспорт ҳаракати вақтинча тўхтатилади. Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Маълумотларга кўра, дренаж тизимини такомиллаштириш ишлари доирасида ушбу кўчада дренаж қувурларини янгилаш режалаштирилган. Шу муносабат билан, 2025 йил 7 август соат 07:00 дан 8 август соат 07:00 га қадар Неъмат кўчасининг 1-сонли қозонхонадан Шаҳриобод кўчасигача бўлган қисми вақтинча ёпилади.
Шаҳар ҳокимлиги юзага келадиган ноқулайликлар учун узр сўраган ва ҳайдовчилардан айланма йўллардан фойдаланишни сўраган.
Самарқандда олтин маъданлари жойлашган махфий хариталарни сотмоқчи бўлган шахс ушланди
ДХХ хабарига кўра, Самарқанд шаҳрида геологик хизматлар кўрсатиш фаолияти билан шуғулланувчи хусусий корхона директори келгусида ноқонуний бойлик орттириш мақсадида маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, муқаддам ўзининг Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида масъул лавозимларда ишлаганлиги ҳамда ўзида Самарқанд ва Жиззах вилоятлари ҳудудларида амалга оширилган геологик-қидирув ишлари натижасида яратилган олтин маъданлари жойлашган махфий геологик харита ва фотосуратлар борлигини айтиб, уларни 25 минг АҚШ долларига сотишини айтади.
ДХХнинг Самарқанд вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда мазкур шахс келишилган пуллардан 10 000 АҚШ долларини олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди. Ҳозирда ушбу шахсга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Айрим мобил иловалар орқали шахсий маълумотлар ўғирланаётгани аниқланмоқда
Киберхавфсизлик мутахассисларининг таъкидлашича, фойдаланувчиларнинг телефонларига ўрнатилган баъзи мобил иловалар шахсий маълумотларга ноқонуний тарзда кириш ҳолатлари қайд этилмоқда.
Бундай илова ва сервислар фойдаланувчининг рухсатисиз контактлар, фотосуратлар, геолокация маълумотлари ҳамда ҳатто микрофон ёки камерага уланганлик каби ахборотларни йиғиши мумкин.
Мутахассислар фуқароларга фақат расмий манбалардан юклаб олинган, ишончли ва рейтингга эга иловалардан фойдаланишни, шунингдек, иловалар сўраётган рухсатларни диққат билан кўриб чиқишни тавсия этмоқда.
Ўзбекистон июнь ойида дунёда энг кўп олтин сотиб олди
Мамлакат бир ойда 9 тонна олтин харид қилиб, дунёдаги барча марказий банклар орасида биринчи ўринни эгаллади.