📲 iOS: apps.apple.com/app/mysud
1 сентябрдан ППХ (патрул-пост хизмати) тўловли асосда жамоат тартибини сақлаш хизматларини кўрсатади
Юридик шахслар ППХ билан аҳоли кўп тўпланадиган жойларда хавфсизликни таъминлаш ва тартибни сақлаш бўйича шартнома тузишлари мумкин бўлади.
Аризалар Давлат хизматлари марказлари ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали (my.gov.uz) орқали қабул қилинади.
Ариза 10 кун ичида кўриб чиқилади, ППХ ходими хизмат кўрсатиладиган жойни кўздан кечиради ва махсус далолатнома тузади. Унда тадбир ҳақидаги барча маълумотлар акс этади.
Махфий маълумотлар ва ишга жойлаштириш баҳонасида пул талаб қилганлар қўлга олинди
Самарқанд шаҳрида геологик хизматлар кўрсатувчи хусусий корхона раҳбари маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, ўзида Самарқанд ва Жиззах вилоятларида амалга оширилган геологик-қидирув ишлари натижасида тузилган, олтин маъданлари жойлашган “махфий” геологик харита ва фотосуратлар мавжудлигини айтган. Шу орқали уларни 25 минг АҚШ доллари эвазига таклиф қилган.
Ушбу шахс ўзини Тоғ-кон саноати ва геология вазирлигида масъул лавозимларда ишлаган деб таништирган.
Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида у келишилган пулнинг 10 минг АҚШ долларини олган вақтда ашёвий далиллар билан ушланди.
Мутасадди ташкилотлар хулосасига кўра, у таклиф этган ҳужжат ва маълумотлар махфийлик мақомига эга эмас.
Шунингдек, “Ўзтрансгаз” АЖ таркибидаги “Муборак магистрал газ қувурлари” бошқармасининг Шаҳрисабз газ тарқатиш станциясида оператор бўлиб ишловчи шахс Қарши шаҳрида яшовчи фуқародан юқори лавозимдаги танишлари орқали “Ўзтрансгаз” тизимидаги ташкилотлардан бирига назоратчи лавозимига ишга жойлаштириш баҳонасида 4 000 АҚШ доллари талаб қилган.
ДХХнинг Қашқадарё вилояти бошқармаси ва Ички ишлар органлари ходимлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда у сўралган маблағни олган пайтда ушланди.
Ҳозирда ҳар икки ҳолат юзасидан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Пойтахтдаги кўчалардан бири вақтинчалик ёпилади
Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек туманида жойлашган Неъмат кўчасининг маълум қисмида автотранспорт ҳаракати вақтинча тўхтатилади. Бу ҳақда шаҳар ҳокимлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Маълумотларга кўра, дренаж тизимини такомиллаштириш ишлари доирасида ушбу кўчада дренаж қувурларини янгилаш режалаштирилган. Шу муносабат билан, 2025 йил 7 август соат 07:00 дан 8 август соат 07:00 га қадар Неъмат кўчасининг 1-сонли қозонхонадан Шаҳриобод кўчасигача бўлган қисми вақтинча ёпилади.
Шаҳар ҳокимлиги юзага келадиган ноқулайликлар учун узр сўраган ва ҳайдовчилардан айланма йўллардан фойдаланишни сўраган.
“Allmedia Safe Service” рақамли платформа бозорида устун мавқега эга деб топилди
Рақобат қўмитасининг тегишли буйруғига асосан, “Allmedia Safe Service” МЧЖ видео (жумладан, телевидение ва кино), шунингдек, аудио контентни онлайн узатиш ёки алмашиш платформалари бозорида устун мавқега эга рақамли платформа оператори сифатида эътироф этилди.
Қўмита маълум қилишича, мазкур бозорда рақобат муҳитини сақлаш ва устун мавқеини суиистеъмол қилиш ҳолатларининг олдини олиш мақсадида мазкур субъект фаолиятида мажбурий тартибда Монополияга қарши комплаенс тизими жорий этилади. Шу билан бирга, ушбу фаолият доимий мониторинг асосида назорат қилиниши ҳам белгиланган.
Йўлларда автомашиналар учун рухсат этилган тезлик оширилиши мумкин
Халқаро аҳамиятга эга автомагистралларда, жумладан М-39 трассасининг айрим қисмларида автотранспорт воситалари учун ҳаракат тезлигини 130 км/соатгача ошириш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Маълум қилинишича, бундай қарор фақат белгиланган участкалардаги йўл ҳолати ва хавфсизлик талаблари инобатга олинган ҳолда қабул қилинади.
Тезлик меъёри, айниқса, юқори сифатли ва замонавий талабларга жавоб берадиган трассаларда оширилиши кутилмоқда.