Бизнес-омбудсман тадбиркорлик субъектларидаги текширувлар бўйича маълумот берди
Жамоатчилик орасида тадбиркорлик субъектлари фаолиятидаги текширувлар ҳақида турлича фикрлар тарқалмоқда. Бизнес-омбудсман ҳолат бўйича батафсил маълумот берди.
Инсон ҳаётига ёки соғлиғига таҳдид солувчи ҳолатларда (масалан, хусусий клиникалардаги ўлим, газ заправкалардаги портлашлар) назорат органлари Бизнес-омбудсман рухсатисиз, зудлик билан чора кўриши мумкин. Бундай ҳолатларда текширув бошланганидан сўнг 24 соат ичида платформа орқали хабардор қилинади.
Бизнес-омбудсман текширувларни келишмайди, балки уларнинг қонунийлигини мониторинг қилади. Бу жараён асоссиз текширувларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Кўкдаладаги фожиада ҳалок бўлганлар сони ортди
Қашқадарё вилоятининг Кўкдала туманида 2025 йил 16 июль куни содир бўлган портлаш юзасидан ҳалок бўлганлар сони яна бир нафарга кўпайди. Аҳолига суюлтирилган газ баллонлари тарқатиладиган шохобчада рўй берган кучли портлаш ортидан ёнғин келиб чиққан ва аввалроқ тўрт киши ҳалок бўлгани маълум қилинган эди.
Сўнгги маълумотларга қараганда, шифохонада оғир аҳволда комада ётган ўқувчи қиз – 10-синфда таҳсил олган Дилноза ҳам ҳаётдан кўз юмди. Унинг вафоти билан қурбонлар сони олти нафарга етгани айтилмоқда.
«Дарё» нашри журналистлари ҳодиса жойида бўлиб, маҳаллий аҳоли билан суҳбатлар чоғида ўша куннинг ўзидаёқ бешта ўлим ҳолати қайд этилгани, аммо расмийлар томонидан аниқ рақамлар кечиктирилган ҳолда эълон қилингани ҳақида хабар берган эди.
Маълум қилинишича, портлашга яқин жойда жойлашган оилавий овқатланиш муассасасида ҳам ёнғин келиб чиққан. У ерда жароҳат олган ва сўнгги кунларда комада бўлган қиз 20 июль ҳолатига кўра вафот этган. Расмий манбалар уни бешинчи қурбон сифатида тилга олмоқда, аммо маҳаллий ахборотларга кўра, у воқеанинг олтинчи ҳалокати ҳисобланади.
😢9👎1
“А.У.Е.” нима? Биласизми?
Бу ёшлар ва меҳнат муҳожирлари ҳаётини вайрон қилувчи хавфли тузилма. Сўнгги йилларда ёшлар орасида турли жиноий гуруҳ ва субмаданиятларнинг таъсири кескин ошмоқда. Шулардан бири – “А.У.Е.” деб аталувчи жиноий ҳаракат бўлиб, у нафақат ўсмирларни, балки чет элга, айниқса Россияга бориб ишлаётган фуқароларимизни ҳам ўз домига тортаётгани билан жиддий хавотир уйғотмоқда. Бу орқали нафақат ота-оналар, балки меҳнат муҳожирларини ҳам огоҳликка, ҳаёти ва эркинлигига бефарқ бўлмасликка чақирамиз.
АУЕ — “Арестантский Уклад Един” деган иборанинг қисқартмаси бўлиб, бу турма маданияти, "зона қонунлари" ва жиноий романтикани ёшлар орасида тарғиб қилувчи ноқонуний уюшма ҳисобланади.