Қуёш панелларига эга бўлганлар қарийб 63,5 млрд сўм субсидия олди
Қуёш панелларини ўрнатган жисмоний шахслар ўз эҳтиёжидан ортиқ ишлаб чиқарган ва умумий электр энергетика тизимига узатган ҳар бир кВт·соат электр энергияси учун 1 000 сўмдан субсидия олишлари мумкин.
2025 йилнинг биринчи ярмида 28,5 минг нафар жисмоний шахс амалдаги дастурдан фойдаланди ва Давлат буджетидан қарийб 63,5 млрд сўм субсидия олди.
Мирзиёевнинг Авазага ташрифи: Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларида янги баракали саҳифа
дейилади президент матбуот котиби постида.
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Каспий денгизи бўйидаги Авазага амалий ташрифи ва у ерда БМТнинг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференциясида иштирок этиши Ўзбекистон-Туркманистон муносабатларининг юқори даражада эканини яна бир бор тасдиқлади.
Эслатиб ўтамиз, 2017 йил март ойида Президент Мирзиёев ўзининг илк давлат ташрифини айнан Туркманистонга амалга оширганди. Ўтган йиллар мобайнида икки қардош давлат ўртасидаги муносабатлар тубдан янги босқичга кўтарилди. Бу жараёнда Туркман халқининг миллий етакчиси Гурбангули Бердимуҳамедов ҳамда Туркманистон Президенти Сердар Бердимуҳамедов билан яқин мулоқот ва ишончли ҳамкорлик муҳим ўрин тутди.
Ана шу самимий муносабатлар натижасида, бугун Ўзбекистон ва Туркманистон Марказий Осиёда ўзаро ҳурмат, ишонч ва яхши қўшничиликка асосланган ҳамкорликнинг намунасига айланган.
БМТ анжумани доирасида Президент Мирзиёевнинг "Ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун" ордени билан тақдирланиши икки давлат ўртасидаги муносабатлардаги юксак ишонч ва эътирофдан далолат беради.
Сўнгги йилларда Президентимиз халқаро миқёсда қатор нуфузли мукофотларга сазовор бўлди. Қозоғистоннинг "Олтин қиран" ва "Дўстлик", Қирғизистоннинг "Данакер", Тожикистоннинг "Зарринтож", Россиянинг Александр Невский, Франциянинг Фахрий легион, Туркиянинг "Республика", Туркий дунё ва МДҲнинг фахрий орденлари шулар жумласидандир.
Бу мукофотлар Шавкат Мирзиёевнинг халқаро муносабатлардаги фаолиятига берилган юксак баҳо бўлиб, улар ортида минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган амалий ишлар, чуқур мулоқотлар ва қўшма ташаббуслар мужассам.
Айнан шундай сиёсий ҳамжиҳатлик туфайли Марказий Осиё рақобат эмас, балки ўзаро яқинлашув ва барқарорлик маконига айланмоқда. Туркманистон тақдим этган орден бу жараёнда Ўзбекистоннинг конструктив, фаол ва ишончли ҳамкор сифатидаги ўрнини тасдиқлайди.
Ташриф давомида ёзилган яна бир муҳим саҳифа — Туркманистонда қабул қилинган протокол қоидаларидан четга чиқиб, Арқадағнинг Президент Мирзиёевни шахсан аэропортда кузатиб қўйганидир. Бу эса юксак даражадаги дўстона муносабатлар, самимийлик ва халқларимиз ўртасидаги чин қардошликнинг ёрқин тимсоли бўлди,