Камчаткада кучли зилзила оқибатида ер қарийб 2 метрга силжиди
Россия Фанлар академияси Геофизика хизмати маълум қилишича, Камчатка яриморолининг жанубий қисми яқинда содир бўлган кучли зилзиладан сўнг жануби-шарқ томонга қарийб 2 метрга силжиб кетган.
Бу ҳаракат 2011 йил Япониядаги Тохоку зилзиласидан кейинги горизонтал ҳаракатлар билан таққослаш мумкин, дейилади хабарда.
Петропавловск-Камчатский ва уни ўраб турган станциялар бироз камроқ масофага силжишни қайд этган. Бундай ҳаракатлар зилзиланинг эпицентридаги ҳаракатлар модели билан мос келади.
Ушбу модельга кўра, асосий силкиниш Камчатканинг жанубий томонида содир бўлиб, Шимолий Курил оролларида кучли сезилган, Петропавловск-Камчатскийда эса унча сезилмаган.
Зеленский: Россия сафида ўзбекистонликлар ҳам Украинадаги урушда қатнашмоқда
Украина президенти Владимир Зеленский 4 август куни Харков вилоятидаги Волчанск шаҳрида жойлашган ҳарбий батальонга ташрифи чоғида Россия томонида жанг қилаётган хорижликлар ҳақида баёнот берди.
Унинг сўзларига кўра, дронлар билан таъминлаш, улардан фойдаланиш, аскарларни ёллаш ва ҳарбий бригадаларни молиялаштириш масалалари муҳокама қилинган. Зеленский, жангчилар маълумотига таяниб, шундай деди:
“Жангларда Хитой, Тожикистон, Ўзбекистон, Покистон ва Африка мамлакатларидан келган ёлланма аскарлар иштирок этмоқда. Биз бу ҳолатга албатта муносабат билдирамиз.”
“Умра” тадбирини реклама қилишда қонунбузарлик аниқланди
Рақобат қўмитаси томонидан оммавий ахборот воситалари ва интернет тармоқларида жойлаштирилаётган материалларнинг “Реклама тўғрисида”ги Қонун талабларига мувофиқлиги юзасидан ўрганиш ва таҳлил ишлари олиб борилди.
Ушбу жараёнда туроператорлар томонидан “Умра” тадбирини ташкил этиш ва ўтказишга оид берилган рекламалар ҳам ўрганилди.
Натижада Навоий ва Самарқанд вилоятлари ҳудудий бошқармалари томонидан жами 3 та — "A-HELLO", "SM Tower Tour" ҳамда "RAYXONA TOUR" МЧЖларга нисбатан лицензия ҳужжатлари мавжуд бўлмаган ҳолда реклама жойлаштирилгани аниқланди. Бу ҳолат “Реклама тўғрисида”ги Қонун талабларини бузиш сифатида баҳоланиб, белгиланган тартибда иш қўзғатилди ва молиявий жарималар қўлланди.
Шунингдек, Фарғона, Наманган, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятлари ҳудудий бошқармалари томонидан жами 8 та телеграм ва инстаграм канал (жумладан: “Umra safari 2025”, “Makka madina Sayohat”, “Saudiyaga Sayohat Muhammadyusuf”, “iamalimusim”, “IYMONA TRAVEL”, “HIKMAT TRAVEL”, “Makka va Madinaga Ziyorat”) ҳамда “Tashabbus travel” МЧЖ берган рекламаларда ҳам шу каби қонунбузилиш ҳолатлари қайд этилди.
Аниқланган ҳолатлар юзасидан тегишли шахслар маъмурий жавобгарликка тортилди. Қонунчиликда белгиланган тартибда чоралар кўрилиши таъминланмоқда.