Мирзиёев Туркманистоннинг олий мукофоти билан тақдирланди
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Денгизга чиқиш имкони бўлмаган ривожланаётган мамлакатлар бўйича учинчи конференцияси доирасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевга Туркманистоннинг "Ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун" ордени топширилди.
Давлат раҳбари Туркманистон Миллий етакчиси Гурбангули Бердимуҳамедов, Президент Сердар Бердимуҳамедов ва туркман халқига ушбу юксак мукофот учун миннатдорлик билдирди.
Ушбу мукофотни Ўзбекистон ва унинг кўп миллатли халқига алоҳида эътибор ва ҳурмат, Марказий Осиёда дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ишонч ва шерикликни мустаҳкамлаш борасидаги умумий саъй-ҳаракатларимизнинг эътирофи сифатида қабул қиламан,
— деди Мирзиёев.
Ўзбекистон–Туркманистон стратегик ҳамкорлиги сўнгги йилларда юқори даражага кўтарилди. Маҳсулли иқтисодий ва гуманитар лойиҳалар амалга оширилди, ўзаро савдо ва кооперация кенгайди.
Президент Мирзиёев Арқадағ ва минтақа давлатлари раҳбарларининг минтақавий ҳамкорликка қўшаётган ҳиссасини алоҳида таъкидлади. Бугун халқаро ҳамжамият Марказий Осиёдаги умумий муваффақиятларни эътироф этмоқда.
Сўзининг якунида у туркман халқига БМТ конференцияси билан табриклар йўллади ва декабрда Ашхободда бўлиб ўтадиган Халқаро тинчлик ва ишонч йили доирасидаги саммитга муваффақият тилади.
Саломатлик инсоннинг энг катта бойлиги...
Бухоро вилоят кўп тармоқли тиббиёт маркази — замонавий тиббий технологиялар, юқори малакали мутахассислар ва инсонпарварлик тамойилларига асосланган равишда аҳолига юқори сифатли тиббий хизмат кўрсатувчи етакчи тиббиёт масканидир.
Марказ доирасида турли йўналишлардаги диагностика, даволаш ва реабилитация жараёнлари комплекс тарзда амалга оширилади. Ҳар бир беморга индивидуал ёндашув, шаффоф хизмат ва шифо топишга бўлган ишонч — марказ фаолиятининг асосий устунларидир.
Инсон ҳаёти ва саломатлигини олий қадрият деб билган марказ жамоаси замонавий тиббиётнинг энг яхши анъаналарини халқимиз хизматига бағишлайди.
Бюджет ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи ва стипендиялар миқдори 10 фоизга оширилади;
Давлат фуқаролик хизмати лавозимларини эгаллашда янги тартиб жорий этилади;
«Ягона миллий меҳнат тизими»да ногиронлиги бўлган шахслар учун иш ўринларини захиралашнинг электрон тизими жорий этилади;
Маиший чиқиндини олиб чиқиб кетиш хизмати учун тўлов электр энергияси тўловига боғлаб қўйилади;
Экологик назорат кучайтирилади. Давлат экологик назорат инспекцияси давлат инспекторлари ваколатлари кенгаяди;
Вазирлик ва идораларнинг ўзларига тегишли соҳани тартибга солиш ваколати доирасида идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиш имкониятлари кенгайтирилади;
Озиқ-овқат маҳсулотлари учун техник регламентлар ва стандартлар мажбурийлиги бекор қилинади;
Айрим тоифадаги оилалар фарзандларини қабул қилган оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотларига ушбу болалар таъминоти учун ота-оналар тўловининг бир қисмини давлат бюджетидан қоплаб бериш тартиби жорий қилинади.