Бухорода саксовулфурушларга қарши курашда жабрланган инспекторлар тақдирланди
Бухоро вилоятида табиатни муҳофаза қилиш борасида жасорат ва фидойилик кўрсатган 7 нафар инспектор “Табиат ҳимоячиси” кўкрак нишони билан тақдирланди. Бу ҳақда Экология вазирлиги расман хабар берди.
15 июль куни Пешкў туманидаги “Сафрон” чўл массивида рейд ўтказган инспекторлар Хоразм вилоятидан келган фуқаролар томонидан ноқонуний кесилган саксовулни “ЗИЛ” русумли юк машинасига юклаб, олиб чиқиб кетаётганини аниқлаган. Табиат муҳофизалари ҳуқуқбузарларни тўхтатиш мақсадида таъқибга тушган.
Бироқ тез орада рейдчи инспекторлар турли турдаги совуқ қуроллар (бита, арматура, темир труба) билан қуролланган нотаниш фуқаролар томонидан ҳужумга учраган. Хизмат автомашинаси шикастланган, инспекция бошлиғи ҳақоратланган ва инспекторлардан бири оғир тан жароҳати, жумладан, оёқ синғи билан шифохонага ётқизилган.
Экология органлари бундай ҳужумларга қарамай, табиатни ҳимоя қилишда фидойилик билан хизмат қилаётган ходимларнинг хизматини муносиб баҳолади ва мукофот билан тақдирлади.
Талабалар турар жойига қабул қилишда қайси тоифаларга афзаллик берилади?
Қонунчиликка мувофиқ, талабалар турар жойларига қабул қилишда қуйидаги тоифаларга устуворлик берилади:
🔹 "Меҳрибонлик уйлари" тарбияланувчилари, етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган талабалар;
🔹 "Ижтимоий ҳимоя ягона реестри", "Темир дафтар", "Аёллар дафтари" ҳамда "Ёшлар дафтари"га киритилган оилалар фарзандлари;
🔹 I ва II гуруҳ ногиронлигига эга бўлган талабалар;
🔹 Бир оиладан 2 ёки ундан ортиқ тўлов-шартнома асосида кундузги бакалавриатда таҳсил олаётган талабалар;
🔹 Халқаро фан олимпиадалари ва Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ўтказган республика фан олимпиадалари ғолиблари;
🔹 “Йил талабаси” ҳамда “Талабалар театр студиялари” кўрик-танловларининг республика босқичи ғолиблари;
🔹 “Заковат” интеллектуал ўйинининг республика босқичида ғолиб бўлган талабалар;
🔹 Талабалар турар жойида талабалар кенгаши раиси ёки қават сардори сифатида фаолият юритувчи талабалар.
Ушбу талабалар белгиланган тартибда устувор равишда турар жойларга жойлаштирилади.
Мирзиёев Туркманбоши шаҳрида Бердимуҳамедов билан учрашди
Томонлар ўзаро ишончга асосланган стратегик ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди.