Тошкент шаҳрида янги сайлгоҳлар
Сўнгги йилларда Тошкент шаҳрининг урбанистик қиёфасини замонавийлаштириш, аҳолига қулай, хавфсиз ва эстетик муҳит яратиш бўйича қатор йирик лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Шаҳар марказида барпо этилган янги сайилгоҳлар — Тарас Шевченко кўчасидаги сайилгоҳ ва Алишер Навоий номидаги Давлат Академик Катта Театри (ДАКТ) олдидаги майдоннинг реконструкцияси — ана шундай лойиҳаларнинг ёрқин намунасидир.
Мазкур лойиҳа нафақат эстетик ва экологик жиҳатдан муҳим бўлди, балки хизмат кўрсатиш инфратузилмасини ривожлантириш, тадбиркорлик субъектлари учун имкониятлар яратиш, янги иш ўринлари очиш орқали иқтисодий самарадорликни таъминлаган.
Сайилгоҳ 830 метр узунликда барпо этилиб, 4000 кв.м майдон гранит тош билан қопланиб, 13 та ҳайкал, замонавий фаввора, ўриндиқлар, фотомайдонлар, ёруғлик мосламалари ва хавфсизликни таъминловчи кузатув тизими ўрнатилган.
Айрим оилаларга фарзанди мактабгача таълим хизматидан фойдаланиши учун моддий ёрдам тўлаш тартиби белгиланди
Ҳукумат қарори билан “Камбағал оилалар реестрига киритилган расмий банд бўлган ёлғиз ота ва оналарга фарзанди учун мактабгача таълим хизматидан фойдаланиш учун моддий ёрдам тўлаш тартиби тўғрисида”ги низом тасдиқланди.
Қарорга кўра, моддий ёрдам Камбағал оилалар реестрига киритилган ва расмий банд бўлган ёлғиз она (ота)га ижтимоий шартнома асосида тўланади.
Бунда уларнинг мактабгача таълим ташкилотида тарбияланаётган 3 ёшгача бўлган фарзанд(лар)ига БҲМнинг 1,5 бараваригача миқдорда тўлаб берилади.
Моддий ёрдам қонуний вакилнинг 3 ёшгача бўлган фақат 1 нафар фарзанди (болалар эгизак бўлса, эгизакларнинг ҳар бирига) учун берилади.
Моддий ёрдам олиш учун қонуний вакил “Инсон” марказлари, Давлат хизматлари марказларига бевосита келган ҳолда ёки ижтимоий ходим ёхуд “Ягона миллий ижтимоий ҳимоя” ахборот тизими (“ЯМИҲ” АТ), шунингдек, ЯИДХП (my.gov.uz) орқали ариза билан мурожаат қилади.
Аризада қуйидаги маълумотлар кўрсатилади:
▪️ қонуний вакилнинг фуқаролик биометрик паспорти маълумотлари;
▪️ 3 ёшгача бўлган фарзанд(лар)ининг туғилганлик тўғрисидаги гувоҳномаси(лари) маълумотлари;
▪️ мобил телефони рақами;
▪️ АТ “Халқ банки” банкида очилган банк картаси маълумотлари.
Моддий ёрдам ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 10-санасигача қонуний вакилларнинг “ижтимоий карта”ларига, улар мавжуд бўлмаганда, АТ “Халқ банки”да очилган банк карталарига ўтказиб берилади.