«Нимага ерни қадрига етмайсизлар?» — Сирдарё ҳокими фермерларга дакки берди
Сирдарё вилояти ҳокими вазифасини бажарувчи Акмалжон Махмудалиев Сайхунобод ва Мирзаобод туманларида қишлоқ хўжалиги, маҳаллаларда олиб борилаётган ишлар ва янги лойиҳалар билан танишди. Бу ҳақда вилоят ҳокимлигининг матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълум бўлишича, дастлаб, Махмудалиев Сайхунобод туманида парвариш қилинаётган ғалла майдонларидаги агротехник тадбирлар ва қишлоқ хўжалиги техникаларининг мавсумга шайлиги кўздан кечирган.
Шундан сўнг, ҳоким фермерлар билан мулоқот чоғида маҳаллий ўғит жамғариш, ғаллани биринчи суғоришга тайёрлаш, дала маданияти, жумладан, зовурларни тозалаш ва дала четидаги дарахтларга шакл бериш тадбирлари ҳақида фикр алмашган.
Вилоят раҳбари туман масъулларининг бу борадаги ишларини танқид қилиб, агротехник тадбирларнинг ўз вақтида амалга оширилмаганлиги ҳосилдорликка ва режалаштирилган хирмоннинг йиғиб олинишига салбий таъсир кўрсатишини таъкидлади.
Шунингдек, “Баҳмалсой” маҳалласи “Ойдин йўл” кўчасида фуқароларнинг мурожаатлари асосида тортилаётган ичимлик суви тармоғи, янги электр устунлар ўрнатиш ишларининг ҳолати ўрганилди. Маҳалла фаоллари билан самимий суҳбатлашди.
“Мирзаобод туманидан ўтувчи Халқаро аҳамиятдаги А-373 автомобиль йўли бўйи хатловдан ўтказилиб, унда хизмат кўрсатиш сифатини яхшилаш, йўлбўйи инфратузилмаларини жойлаштириш манзилларини белгилаш чоралари кўрилмоқда. Хусусан, бугунги кунга қадар 5 та намунавий лойиҳа ишлаб чиқилган.
Вилоят ҳокимига қурилиши режалаштирилаётган тиббиёт, енгил ва юк автомашиналарига техник хизмат кўрсатиш ҳамда ёқилғи қуйиш пунктлари, мотель ва умумий овқатланиш шохобчаларини ўз ичига олган логистика марказларини ташкил қилиш бўйича таклиф лойиҳалар ҳақида маълумот берилди. Масъуллар билан бу борада, биринчи галдаги вазифалар келишиб олинди”, — дейилади хабарда.