Тошкентда кунлик бензин нархлари эълон қилинди
Тошкентда энг қиммат АИ 80 бензини Lukoil бензин қуйиш шохобчасида 1 литр учун 6 100 сўмдан сотилмоқда.
Энг қиммат АИ 92 ва АИ 95 бензинлари Tatneft «заправка»ларида 12 500 сўм ва 14 000 сўмдан сотилмоқда.
Шунингдек, АИ 80 бензини энг арзон нархда Тошкент шаҳрида UNG Petro ва IBR Petroleum Station бензин шохобчалари (5 700 сўм) да сотилмоқда.
«Ўзагроэкспортбанк» 5 млн долларга сотилди
“Ўзагроэкспортбанк” устав капиталидаги 100 фоиз давлат улуши сотилди. Бу ҳақда Давлат активларини бошқариш агентлиги хабар бермоқда.
Таъкидланишича, банкни Ўзбекистон президентининг фармони билан хусусий секторга сотиш кўзда тутилган эди.
Маълум бўлишича, “Ўзагроэкспортбанк”нинг 100 фоизлик акциялари 5 млн долларга Support Level хорижий корхонасига сотилган.
Компания томонидан банкнинг устав капиталини 29 млрд сўмдан кам бўлмаган қийматга ошириш ҳамда банкнинг инфратузилма, технология ва маҳсулотларини ривожлантиришга камида 50 млн доллар инвестиция киритиш шарти билан сотиб олиш таклиф қилинган.
“Ўзагроэкспортбанк” муаммоли кредитлар улуши бўйича Ўзбекистонда етакчилик қилади
Қайд этилишича, “Ўзагроэкспортбанк” Ўзбекистон Марказий банки томонидан қуйидаги сабабларга кўра огоҳлантирилган:
🔸банк назоратига оид иқтисодий нормативлар бажарилмаганлиги;
🔸активлар бўйича эҳтимолий йўқотишларга қарши етарли миқдорда захиралар шакллантирилмаганлиги;
🔸кредит ҳужжатларини расмийлаштиришда белгиланган тартибларга тўлиқ амал қилинмаганлиги;
🔸амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ  тижорат банклари устав капитали миқдорига қўйилган талаблар бажарилмаганлиги учун (устав капитали 29 млрд сўмга кам шакллантирилган);
Маълумот учун, Support Level хорижий компаниясининг ягона таъсисчиси Олимжон Шодиев ҳисобланади.
Қашқадарёда «зам ҳоким» ва бозор раҳбари фуқаролар томонидан калтакланди
Қашқадарё вилояти Қамаши туманидаги “Файз” деҳқон бозорида 2 январь куниҚашқадарёда "зам ҳоким" ва бозор раҳбари фуқаролар томонидан калтакланди савдогарлар мутасаддиларга қаршилик қилиб, жанжал чиқарди. Вилоят ИИБ ахборот хизмати ҳолат юзасидан маълумот берди.
Қайд этилишича, соат 10:30 да Қамаши тумани ҳокими ўринбосари М.Н. ва бозор раҳбари А.А. ҳудудга келиб, ободонлаштириш ишларининг боришини назорат қилган.
Бозор атрофига бетон ариқ ўрнатиш мақсадида эксковатор ишлаётган вақтда фуқаролар жанжал чиқарган.
Жанжал вақтида фуқаролар З.Т. ва Н.Б. билан ҳоким ўринбосарини қасддан бир неча маротаба уриб, эксковатор ойнасига тош отиб синдириб, бозорқўмга тегишли “Nexia-2” машинасига зарар етказиб, фуқароларни фаол қаршилик кўрсатишга жалб қилган.
Воқеа жойига Қамаши туман ИИБ ходимлари чиқиб, фуқароларни тинчлантириб, жамоат тартиби сақлашга эришилган. Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 277-моддаси 3-қисми “г” банди билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.