Ўзбекистонга келадиган туристлар ҳақида маълумот берилди
Умумий сайёҳларнинг 60 фоизи Туркия, Озорбайжон, Қозоғистон ва Қирғизистон ҳиссасига тўғри келади. Шундан, 30 фоизи Қозоғистондан ташриф буюрадиган туристлардир.
2018 йил давомида Туркиядан келган сайёҳлар сони 41299 кишини ташкил қилган бўлса, 2019 йилда ушбу кўрсатгич 63539 кишини ташкил этди. 2020 йилнинг якунига кўра 20958 туркияликлар ташриф буюрган.
2021 йилда 44168 та туркиялик туристлар ташриф буюрди. 2022 йилнинг 9 ойда 56792 туркиялик туристлар ташриф буюрди.
Озарбайжондан 2018 йилда 10465 сайёҳ келган бўлса, 2019 йилда – 12367 киши келган. 2020 йилда 2 213 нафар, 2021 йилда эса 2890 сайёҳ ташриф буюрган. 2022 йилнинг сўнгги 9 ойида эса 5 414 киши келган.
2017 йилда Қирғизистондан 366 минг киши келган бўлса, 2018 йилда бу рақам кескин ошди — 1 млн. 56 минг киши. 2019 йилда 1 млн. 454 киши, 2020 йилда 1 млнн 454907 минг, 2021 йилда эса 652 166 нафар сайёҳ келган бўлса, 2022 йилнинг 9 ойида бу рақам 920 000 кишини ташкил этган.