Ўтказилган тезкор тадбир давомида И.О. 4800 АҚШ долларини фуқародан олаётган вақтда қўлга олинди. Айни пайтда унга нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Олтиариқда дарахтларни чопганга чора кўрилган. Толлар кесилган ҳудудга 100 га яқин арча экилди
Фарғона вилоят Экология бошқармаси Олтиариқ туманида 5 туп тол кесиб кетилганлиги юзасидан расмий муносабат билдирди.
Мазкур хабар тарқалишидан олдин, жорий йилнинг 3 ноябрь куни Олтиариқ туман инспекторлари хабарда кўрсатилган манзилда олиб борилган рейд тадбирлари давомида, Чордара кўчасида яшовчи фуқаро Р.А томонидан 1 туп ёввойи жийда дарахти ост қисмидан кесилиб, 3 туп тол дарахтини эса шохларини буталаб, шакл берилганлик ҳолати аниқланган.
Ушбу ҳолат юзасидан жорий йилнинг 3 ноябрь куни ҳуқуқбузарга нисбатан Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 79-моддаси 1-қисмига асосан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, тегишли тартибда маъмурий жарима хамда табиатга етказилган зарар хисобланган.
Мазкур хабар тарқалгунга қадар ҳудуддаги ҳуқуқбузарлик инспекторлар томонидан ўрганиб чиқилиб, тегишли хужжатлар расмийлаштирилган. Шунингдек, ушбу масалада Олтиариқ тумани хоким ўринбосари дарахтларни кесишга рухсат берганлик ҳолати аниқланмаган.
2022 йилнинг 4 ноябрь куни Олтиариқ туман Экология бўлими инспекторлари, хуқуқбузар Р. А, "Чордара" МФЙ Янгиобод кўчаси аҳоли вакиллари хамда Effect.uz журналисти билан ҳамкорликда ҳудудда тарғибот ишлари олиб борилиб, шу куннинг ўзида дарахт кесилган ҳудудга 100 га яқин арча дарахт кўчатлари экилиб, яна қўшимча 200 та арча дарахти экиш режалаштирилган.