⚡️Пастдарғом ҳокимининг «танка»си Бош прокуратурадан кучлими?
Бош прокуратура Самарқанд вилояти Пастдарғом тумани ҳокими Шунқор Худойбердиевнинг куёви Аслановга тегишли бўлган МЧЖ – “Ирода Азиз” га қишлоқ хўжалиги ер майдонида “Townhouse” типидаги уй-жой қуришга ноқонуний равишда рухсат берганлиги учун депутатлик мақомидан маҳрум қилиб, унга нисбатан Жиноят Кодексининг 205-моддаси 2-қисми “а” банди билан жиноят иши қўзғатиш тўғрисида Халқ депутатлари Пастдарғом тумани кенгашига тақдимнома киритгани тўғрисида хабар бергандик.
Effect.uz’га маълум бўлишича, Бош прокуратуранинг 29 сентябрдаги тақдимномасига Халқ депутатлари Пастдарғом тумани кенгаши 10 октябрь куни жавоб берган.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси “Халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар кенгаши депутатининг мақоми тўғрисида”ги қонуннинг 12-моддасига кўра, депутатни жиноий жавобгарликка тортишга ва даҳлсизлик ҳуқуқини маҳрум қилишга розилик олиш бўйича прокурор тақдимномаси тегишли халқ депутатлари кенгаши томонидан ўн кун муддат ичида кўриб чиқилиши ва қабул қилинган қарор дарҳол тегишли прокурорга юборилиши керак эди.
Пастдарғом кенгаши Бош прокуратурага жавоб хати бериш борасида белгиланган муддатдан ўтиб кетмаган. Аммо кенгаш давлат манфаатларига катта миқдорда зарар етказганликда гумонланиб, жиноятда айбланаётган ҳокимни даҳлсизлик ҳуқуқидан маҳрум қилмаслик бўйича хулосага келган.
Табиий савол туғилади, Шунқор Худойбердиевнинг ишонган танкаси Бош прокуратурадан ҳам устунми? Кенгаш Худойбердиевни даҳлсизлик ҳуқуқидан қайси сабабларга кўра, маҳрум қилмаганлиги бизга номаълум.
Эътиборлиси Бош прокуратура тақдимномасида ёзилган сатрларга қарайдиган бўлсак, ҳоким Шунқор Худойбердиев жаноблари бир вақтнинг ўзида Халқ депутатлари Пастдарғом тумани кенгашининг раиси лавозимида ишлайди.