Ғафур Ғулом боғи «Dream Park» номи билан қайта очилди
Тошкент шаҳар Чилонзор туманида жойлашган Ғафур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғида таъмирлаш ишлари ниҳоят якунига етмоқда, дея хабар бермоқда туман ҳокимлиги матбуот хизмати.
Хабарга кўра, ҳозирда боғ тест режимида фаолият бошлади. Яъни ўрнатилган ускуналар аҳоли хавфсизлиги учун қайта-қайта синовлардан ўтказилмоқда. Тозалаш ва тартибга келтириш ишлари олиб борилмоқда.
“Биз фақатгина пойтахтнинг энг йирик яшил ҳудудларидан бирини сақлаб қолишни эмас, балки ҳудудни янги ва турли дарахтлар, буталар ва гуллайдиган ўсимликлар билан тўлдиришни ҳам ўз олдимизга вазифа сифатида қўйгандик.
Боғнинг аввалги табиатини тиклаш учун кўп куч ва маблағ сарфланди. Боғ барча раста, кафе ва кабоб тайёрлайдиган жойлардан тозаланди.
Катта эътибор ландшафт дизайнига қаратилди ва бунда боғ максимал даражада табиий бўлиб, уйғунлик сақлаб қолинди.
Асосийси, боғдаги дарахтлар тўлиқ сақланиб қолинди ва суғориш тизими тўлиқ ўзгартирилди.
Мамнуният билан айтиш жоизки, Ғафур Ғулом боғи "экофрендли" услубида янгиланди.
Масалан, энг кичик ташриф буюрувчилар учун ўйин майдонларида хорижда ишлаб чиқарилган тўлиқ табиий композицион материаллардан бўлган турли арқонли зиналар, қоялар ва канатлар ўрнатилди.
Боғга, яна битта диққатга сазовор нарса – чархпалак қайтарилди. Аттракциондан Тошкентга ажойиб манзара очилди.
Пиёда сайр қилиш ва югуриш йўлакларига жой бўшатиш учун боғда аттракционлар сони камайтирилган. Бунда ташкилотчилар аттракционларни уларнинг анча замонавий ва хавфсиз турларига ўзгартирди.
Боғ ҳудудида жойлашган иккита кўл тўла таъмирланиб, гидротизимлар тўлиқ ўзгартирилди, шунингдек, кўлларнинг атрофида пляж зоналари ва табиат қуршовида дам олиш учун жойлар яратилди.
Кўлларнинг бирида қайиқ ва катамаранлар сақлаб қолинмоқда, иккинчи кўл эса ўрдаклар учун ажратилган", — дейди Ғафур Ғулом боғи директорининг ўринбосари Зафар Мирзаулуков.
👎10👍9😢1
Орол денгизининг одамлар ҳаёти билан боғлиқлиги ҳақидаги фильм намойиш этилди – «Шўрхок»