Луврда Ўзбекистон ҳудудидан топилган экспонатлар кўргазмаси бўлиб ўтади
Жорий йилнинг ноябрь ойида Европа ва Ўзбекистон учун аҳамиятга молик маданий тадбир бўлиб ўтади – Луврда Ўзбекистон ҳудудидан топилган ва қайта тикланган қадимий ашёлар кўргазмаси очилади. Бу ҳақда Масс-медиа фонди Васийлик кенгаши раиси ўринбосари Саида Мирзиёева маълум қилди.
Мирзиёеванинг таъкидлашича, ўзбекистонлик ва франциялик олимлар уч йил давомида ҳамкорликда ишлаш жараёнида 70 та тарихий экспонатни қайта тиклашга муваффақ бўлишган.
Самарқандда топилган қадимий панно, Катта Лангар Қуръони саҳифалари, “Гулчамбар таққан” Будда ҳайкали ва Ўзбекистоннинг бошқа хазиналари шулар жумласидан.
“Бу Ўзбекистоннинг маданий мероси ва бой тарихини дунёга намойиш этиш учун ажойиб имкониятдир. Машаққатли меҳнат ва амалга оширилган ишлар учун реставраторлар жамоаси ҳамда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармасига миннатдорчилик билдираман.
Биз маданий меросимизни сақлаб қолиш орқали инсоният тарихини босқичма-босқич тиклаб борамиз”, — деб ёзди Мирзиёева.